Polityka przemija, sztuka pozostanie

"Amadeusz" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Polski w Poznaniu

Premierę Petera Shaffera "Amadeusz" pokaże w piątek Teatr Polski w Poznaniu. Spektakl odbędzie się z udziałem aktorów Teatru Polskiego a także solistów, chóru i orkiestry poznańskiego Teatru Wielkiego

Dzieło w reżyserii Pawła Szkotaka to wspólna produkcja obu teatrów. W roli Amadeusza wystąpi Łukasz Chrzuszcz, w podwójnej roli starego i młodego Salieriego będzie można zobaczyć Wojciecha Kalwata i Michała Kaletę. W spektaklu wezmą także udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki.

- To jest przedstawienie, które mówi o sprawach ważnych również dzisiaj, chociażby o relacji artysta - donator. To jest coś, co się nie zmieniło, mamy obecnie już innych protektorów, ale artyści nadal muszą się przed nimi giąć w pas. Słowa Salieriego "jesteśmy lokajami, ale uczonymi lokajami, polityka przemija nasza sztuka pozostanie", to słowa, którymi i dziś poprawiamy sobie samopoczucie w garderobie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Paweł Szkotak.

Według dyrektora Teatru Polskiego, niewykluczone są w przyszłości kolejne wspólne produkcje obu scen.

- Ogromnie się cieszę, że doszło do takiej współpracy teatru operowego i teatru dramatycznego. To nie jest ani takie łatwe, ani takie częste. Udało się zrealizować to przedstawienie w pełni: z orkiestrą, chórem, solistami. To jest jedna z tych rzeczy, która odróżnia tę realizację, od poprzednich. Drugą różnicą jest pomysł, by na scenie występował jednocześnie stary i młody Salieri. Tego nie ma w oryginale Shaffera - powiedział Szkotak.

W październiku 2010 r. na scenie Teatru Polskiego odbyła się inscenizowana prezentacja dramatu Shaffera z udziałem aktorów Teatru Polskiego, oraz artystów i orkiestry Teatru Wielkiego. Projekt miał na celu uczczenie okrągłych jubileuszy istnienia: Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki (100-lecie) i Teatru Polskiego w Poznaniu (135-lecie).

(-)
PAP
23 lutego 2011

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia