POLONICA I ZAGRANICA

Dagmar Havel w nowej sztuce męża?

Dramaturg i były prezydent Czech Vaclav Havel nalega, by w jego najnowszej sztuce, która ma być wystawiona w Teatrze Narodowym w Pradze wystąpiła jego żona - Dagmar.

Autor podkreśla, że sztukę "Odchazeni" (Odchodzenie) napisał specjalnie dla niej. Tymczasem Teatr Narodowy oświadczył, że na obsadę pani Havlovej w głównej roli się nie zgadza. 

Dagmar "była przy tym, kiedy kilka miesięcy temu w USA pisałem tę sztukę; przeżywała ją ze mną, pisałem tę rolę dla niej, widziałem ją tam, chcieliśmy do teatru wrócić razem. Pasuje do roli swym charakterem" - tłumaczył Havel dziennikowi "Lidove noviny". 

Havel podkreślał, że rozumie argumentację szefa sceny dramatycznej Teatru Narodowego Michala Doczekala, który nie zgadza się na umieszczanie na scenie obcych aktorów; zaznaczył jednocześnie, iż nie wie, który teatr ostatecznie wystawi "Odchazeni". 

Zdradził, że praska scena Na Zabradli, gdzie zaczynał pracę jako dramaturg i scenarzysta, nie wchodzi w grę ze względu na niewielkie rozmiary. Nie wykluczył natomiast, iż w Teatrze Narodowym sztuka mogłaby być wystawiona w przyszłości. 
   
3 września Vaclav Havel przyjedzie do Krakowa w związku z promocją swojej najnowszej książki "Tylko krótko, proszę". 

"Byłbym bardziej zadowolony, gdyby społeczeństwo i krytycy zajmowali się moimi sztukami i ich inscenizacją, analizowali je i badali ich sens, a nie jakimiś półwiadomościami, półspekulacjami, czy plątaniną doniesień zza kulis na temat ich przygotowania" - dodał Havel. 

Dyrektor Teatru Narodowego Ondrzej Czerny twierdzi, że sytuacja nie jest beznadziejna. "Teatrowi Narodowemu bardzo zależało i nadal zależy na wystawieniu nowej sztuki Vaclava Havla. Będziemy się starali rozpocząć nowe negocjacje" - powiedział "Lidovym novinom".

amar
(PAP), TVP
29 sierpnia 2007

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...