Polska prapremiera Piaskowego Wilka

"Piaskowy Wilk" - reż. Zuzanna Mukoid - Śląski Teatr Ateneum

Najnowszy spektakl i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, „Piaskowy Wilk" pojawi się na afiszu zaraz po świętach, 7 kwietnia.

Najnowszy spektakl i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, „Piaskowy Wilk" pojawi się na afiszu zaraz po świętach, 7 kwietnia.

Sceniczna wersja opowiadań popularnej szwedzkiej pisarki, Åsy Lind (przetłumaczonych dla Wydawnictwa Zakamarki przez Agnieszkę Stróżyk), powstała na zamówienie katowickiego teatru; inscenizacja w reżyserii Zuzanny Mukoid – równocześnie autorki adaptacji – będzie polską prapremierą sztuki.

Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody bohaterki Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat – adresowane są do widzów w wieku szkolnym, ale powinni je obejrzeć również rodzice. Ta familijna propozycja pozwala bowiem przypomnieć sobie własne dorastanie i związane z nim rozterki. Przede wszystkim jednak, zwracając uwagę na odmienność postrzegania świata przez dzieci i dorosłych, podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego zrozumienia się i porozumienia.

Przedstawienie rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.

Scenografia jest dziełem Barbary Szymczak, projekcje – Marii Porzyc, muzykę skomponował Marcin Mukoid, a na scenie wystąpią: Marta Popławska w roli Karusi, Dawid Kobiela jako tytułowy Piaskowy Wilk oraz Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Mirosław Kotowicz, Katarzyna Kuderewska i Piotr Gabriel.

Renata Chudecka
Materiały Ateneum
31 marca 2018
Portrety
Zuzanna Mukoid

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia