Polska prapremiera w Ateneum

"Babcia na jabłoni" - reż. Arkadiusz Klucznik - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Urocza książka austriackiej pisarki Miry Lobe „Babcia na jabłoni" w przekładzie Marii Kureckiej, znana jest doskonale kilku pokoleniom czytelników z pięknego wydania zawierającego kultowe już ilustracje Mirosława Pokory.

W Teatrze Ateneum oprawą plastyczną inscenizacji, opartej na tej fantastycznej, pełnej przygód historii, zajął się Dariusz Panas. Prosta dekoracja z królującą na scenie wielofunkcyjną drabiną świetnie eksponuje duże kolorowe lalki – zabawnie charakterystyczne, przerysowane, nieco groteskowe. Jest też doskonałym tłem dla barwnych, multimedialnych projekcji przenoszących bohatera w krainę fantazji.

Przenikanie się świata realnego ze światem marzeń jest tu bowiem podstawą koncepcji reżyserskiej Arkadiusza Klucznika, który wierny jest w swoim spektaklu wizji i przesłaniu autorki.

„Babcia na jabłoni" to nie tylko pochwała inspirującej roli wyobraźni, ale przede wszystkim ważna refleksja o relacjach między dziećmi a dorosłymi, opowieść o dojrzewaniu małego bohatera do bliskości i opartej na wzajemnym szacunku przyjaźni, również o tym, że warto spojrzeć dalej niż koniec własnego nosa i okazać życzliwość.

Przedstawienie adresowane do dzieci od 5 lat, pojawi się na afiszu Ateneum już w najbliższy weekend. Dodajmy, że będzie to polska prapremiera tego atrakcyjnego tytułu.

Konferencja prasowa

4 października w Teatrze Ateneum odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca prapremierę „Babci na jabłoni" – sceniczną wersję najpopularniejszej książki dla dzieci autorstwa Miry Lobe.

Przedstawiciele mediów obejrzeli dwie sceny z przygotowywanego na najbliższą sobotę przedstawienia, spotkali się również z autorem adaptacji i reżyserem Arkadiuszem Klucznikiem, dyrektor Małgorzatą Langier oraz odtwórcami głównych ról: Ewą Reymann (Babcia i Pani Fink) i Dawidem Kobielą (Jędrek).

Renata Chudecka
Materiał Teatru
5 października 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...