Polska premiera koprodukcji z Festival/Tokyo

„Wracać wciąż do domu" - reż. Magda Szpecht - TR Warszawa

Akcja spektaklu „Wracać wciąż do domu" opartego na książce Ursuli K. Le Guin rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się większość dystopijnych opowieści science-fiction. To historia o tym, co dzieje się po zniknięciu współczesnej cywilizacji, setki lat po katastrofie klimatycznej.

Zamiast pokazywać wizję zaawansowanej technologicznie przyszłości, w której dochodzi do zderzenia największych ludzkich osiągnięć i naszych najgorszych instynktów, twórcy sięgają dalej, przenosząc się w czasie aż do momentu, kiedy ludzie ponownie żyją blisko natury. Poznajemy społeczeństwo, w którym najważniejszą rolę odgrywa wspólnotowość i pozbawiona hierarchii więź z otaczającym światem.

Reżyserką spektaklu opartego na książce Ursuli K. Le Guin jest Magda Szpecht. Autorem scenariusza i dramaturgiem przedstawienia jest Łukasz Wojtysko, za kostiumy, scenografię i reżyserię świateł odpowiada Michał Korchowiec. Muzykę skomponował Krzysztof Kaliski, autorem choreografii jest Paweł Sakowicz. W spektaklu wykorzystano także wideo Ryohei Tomity. W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Małgorzata Biela, Sara Celler-Jezierska oraz członkowie i członkini zespołu aktorskiego TR Warszawa: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski i Paweł Smagała. Kierowniczką produkcji spektaklu jest Karolina Pająk.

„Wracać wciąż do domu" to koprodukcja Festival/Tokyo, TR Warszawa oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Premiera wersji japońskiej spektaklu odbyła się 8 listopada 2019 roku podczas Festival/Tokyo w Japonii, w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Idea projektu prezentowana była także na TPAM 2019 – Performing Arts Meeting in Yokohama, które odbyło się w lutym 2019 roku.

Szczegółowe informacje na temat premiery znajdą Państwo w załączniku. Zachęcam do informowania o najnowszym spektaklu TR Warszawa.
Będę wdzięczna za kontakt, jeśli są Państwo zainteresowani wywiadami z twórcami i twórczyniami „Wracać wciąż do domu".

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
7 lutego 2020
Portrety
Magda Szpecht

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...