Polski Grey leci do USA

"Klaps! 50 twarzy Greya" - reż. John Weisgerber - Teatr Polonia w Warszawie

W walentynkowy weekend 13-14 lutego, Mateusz Damięcki wraz z towarzyszącymi mu na scenie Magdaleną Lamparską i Martą Walesiak, pokażą amerykańskiej publiczności polską wersję przedstawienia "Klaps! 50 twarzy Greya".

W Polsce sztukę, w której Mateusz Damięcki gra główną rolę męską - postać perwersyjnego milionera, inspirowaną bohaterem kultowej powieści erotycznej, obejrzało już 30 000 tysięcy osób. Spektakl w reżyserii kanadyjskiego reżysera Johna Weisgerbera, wyprodukowany przez Teatr Polonia Krystyny Jandy, miał już blisko 100 wystawień w Warszawie i wielu miastach Polski: Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Koninie i Nowym Sączu.

W lutym spektakl zostanie pokazany w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku i Montclair State University w New Jersey.

Tekst przedstawienia "Klaps! 50 twarzy Greya" napisało siedmiu twórców: Jon Blair, Ian MacIntyre, Jim Millan, Alice Moran, Colin Munch, Anne Marie Scheffler i Patrick Whalen. Sztuka wystawiana od października 2012 roku na scenach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii gromadziła tłumy. Nic dziwnego - stanowi bowiem błyskotliwy i humorystyczny pastisz kontrowersyjnej powieści autorstwa E. L. James "Pięćdziesiąt twarzy Greya", która stała się światowym bestsellerem wszech czasów. Książkę, przetłumaczoną na 50 języków, sprzedano w 70 milionach egzemplarzy! Europejska premiera odbyła się 14 marca 2014 roku na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Autorem tłumaczenia oryginalnego tekstu jest Bartosz Wierzbięta.

Oprócz rewelacyjnych dialogów, w przedstawieniu jest także dużo muzyki nawiązującej do kultowych filmów, jak choćby "Grease", słynnego amerykańskiego programu rozrywkowego "Saturday Night Live", piosenek Boba Fosse'a z filmu "Kabaret" czy przebojów Enrique Iglesiasa. Od początku zarówno media, krytycy, jak i publiczność pokochali prześmiewczy spektakl. Dziennik The Sydney Morning Herald ogłosił go jednym z najlepszych musicali 2013 roku. "Publiczność oszalała... "Klaps!" jest totalnie komediową i idealną propozycją na nocne wyjście dla dziewczyn" - napisał BroadwayWorld.com, "Satyra na każdy prawie wątek w popkulturze" - Chicago Public Radio, "Seksowny, histerycznie śmieszny, oszałamiający. Dobrze spędzony czas" - Toronto Stage.

Sztuka, która rozpoczęła swoją karierę w Stanach Zjednoczonych, w lutym powróci na amerykańskie sceny za sprawą polskich aktorów. Przedstawienie wystawione będzie w wersji polskiej, a polonijna publiczność będzie mogła przekonać się, jak popularną sztukę interpretują artyści znad Wisły.

Spektakle odbędą się 13 lutego o godz. 19.00 w Memorial Auditorium na Montclair State University w New Jersey oraz 14 lutego o godz. 15.00 w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku.

***

Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu "WOW" Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Od tamtej pory występuje w najpopularniejszych serialach czołowych stacji telewizyjnych. Obecnie wielomilionowa publiczność śledzi losy jego postaci - Dr Radwana w "Na dobre i na złe" w TVP 1.

Na dużym ekranie Mateusz Damięcki zadebiutował w "Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej "Córka kapitana" u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji "Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji "Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim "Zagubionym czasie" (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Mateusz Damięcki występuje również w filmach kina offowego. Za rolę w "Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia - Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Z teatrem związał się jeszcze w trakcie studiów, początkowo z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w "Kordianie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w "Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w "Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w "Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011), Celina Maczek w "Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie oraz Jake w "Kamieniach w kieszeniach" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego ze Sceny Prapremier InVitro w Lublinie. Obecnie gra w warszawskich teatrach - w Teatrze Polonia w "Klaps! 50 twarzy Greya" w reżyserii Johna Weisgerbera i w teatrze Studio w "Onieginie", a także w komedii "3 razy łóżko" Jana Jakuba Należytego w Teatrze Komedia Kraków.

(-)
Materiał nadesłany
3 lutego 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...