Polski listek figowy

"Jezus umarł w Polsce" - aut. Mikołaj Grynberg - Wydawnictwo Agora - Teatr Polski w Poznaniu

8 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości". Tym razem bohaterem będzie książka „Jezus umarł w Polsce" i jej autor - Mikołaj Grynberg. Spotkanie poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.

„Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.

Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się, nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Że pomaganie nada ich życiu największy sens, ale też odbierze spokój, życie rodzinne, czasami pracę, wypali w nich nieusuwalne emocjonalne piętno. Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości".

Mikołaj Grynberg

Pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet" (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?" (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku" (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i „Księga wyjścia" (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach" (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 oraz jest nominowane do The Sami Rohr Prize for Jewish Literature oraz „Poufne" (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości" wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Spotkanie rozpocznie się w środę, 8 listopada o godz. 19.00 na Dużej Scenie.
- Podczas spotkania, na stanowisku księgarni Bookowski, będzie można kupić książkę „Jezus umarł w Polsce".
- Wejściówki w cenie 10 zł dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.
- W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:

• rezerwacja@teatr-polski.pl
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628
Do zobaczenia w Teatrze!

Katarzyna Kamińska
Teatr Polski w Poznaniu
31 października 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia