Polski spektakl otworzy festiwal w Szwajcarii

"Hymn do miłości" - reż. Marty Górnicka - Zürcher Theater Spektakel - 2018

16 sierpnia spektakl ""Hymn do miłości"" w reż. Marty Górnickiej otworzy Zürcher Theater Spektakel w Szwajcarii. Spektakl zostanie pokazany trzykrotnie.

Istniejący od 1980 roku festiwal jest jednym z najważniejszych przeglądów współczesnego tańca, teatru niezależnego i sztuk performatywnych w Europie. Od 2015 Zürcher Theater Spektakel przyznaje nagrody dla artystów i kompanii teatralnych, którzy wyznaczają nowe kierunki rozwoju sztuk performatywnych. Jedną z nominowanych artystek na tegorocznej edycji festiwalu jest Marta Górnicka.

"Hymn do miłości" zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół MATKI COURAGE. Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do Hymnu reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Ben Ladena) wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

"Hymn do miłości" powstał w koprodukcji Fundacji CHÓR KOBIET, Teatru Polskiego w Poznaniu, Maxim Gorki Theater i Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruhr. Partnerami projektu są Goethe-Institut oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy, Kunststiftung NRW.

(-)
Materiał Teatru
16 sierpnia 2018
Portrety
Marta Górnicka

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia