Polski spektakl otworzy festiwal w Szwajcarii

"Hymn do miłości" - reż. Marty Górnicka - Zürcher Theater Spektakel - 2018

16 sierpnia spektakl ""Hymn do miłości"" w reż. Marty Górnickiej otworzy Zürcher Theater Spektakel w Szwajcarii. Spektakl zostanie pokazany trzykrotnie.

Istniejący od 1980 roku festiwal jest jednym z najważniejszych przeglądów współczesnego tańca, teatru niezależnego i sztuk performatywnych w Europie. Od 2015 Zürcher Theater Spektakel przyznaje nagrody dla artystów i kompanii teatralnych, którzy wyznaczają nowe kierunki rozwoju sztuk performatywnych. Jedną z nominowanych artystek na tegorocznej edycji festiwalu jest Marta Górnicka.

"Hymn do miłości" zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół MATKI COURAGE. Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do Hymnu reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Ben Ladena) wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

"Hymn do miłości" powstał w koprodukcji Fundacji CHÓR KOBIET, Teatru Polskiego w Poznaniu, Maxim Gorki Theater i Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruhr. Partnerami projektu są Goethe-Institut oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy, Kunststiftung NRW.

(-)
Materiał Teatru
16 sierpnia 2018
Portrety
Marta Górnicka

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...