Polski spektakl w Wilnie

"Jaś i Małgosia" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Jaś i Małgosia na dwa dni przenoszą się z Białegostoku do Wilna na Litwie. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie około 1000 dzieci będzie mogło obejrzeć tę interaktywną kolorową bajkę przygotowaną przez Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki.

"Jaś i Małgosia" to bajka muzyczna wyreżyserowana przez Roberto Skolmowskiego. Innowacyjne przedstawienie powstało z myślą o najmłodszej widowni (dzieci od 2 roku życia). Teraz najmłodsi widzowie wspólnie z rodzicami i dziadkami mogą wejść w zaczarowany świat bajki i muzyki. To bajka interaktywna, gdzie publiczność wciągana jest w zabawę i naukę. Przed spektaklem najmłodsi widzowie otrzymują instrumenty, poznają ich nazwy i brzmienie, uczą się piosenki, która będzie powtarzać się w spektaklu. Także podczas trwania przedstawienia widzowie ośmielani, by "wejść" w bajeczną scenografię. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Szostakowska: drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas, nawet orkiestra przebrana jest za łosie. Całość jest kolorowa, ciepła i pogodna. Tak jak i cała historia - wszystko skończy się dobrze, tu nawet wilk zmienia obyczaje i dzieci nie zjada. Bajka oparta jest na tekstach Jana Brzechwy. Muzykę napisał Stefan Kisielewski.

Warto dodać, że spektakl "Jaś i Małgosia" grany w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zainaugurował także we wrześniu nowy sezon Internetowego Teatru Telewizji Polskiej. Bajkę obejrzało ok. 32 tys. uczniów z ponad 400 placówek szkolno-wychowawczych z całej Polski.

W październiku bajka podbiła serca suwalskiej publiczności. Pokazywana była przy pełnej, żywo reagującej sali w Suwalskim Ośrodku Kultury. Interaktywni "Jaś i Małgosia" kolejny raz udowodnili, dlaczego spektakl zyskał miano "unikatowego w skali całego kraju" - to fragment recenzji na portalu Niebywałe Suwałki

Dom Kultury Polskiej w Wilnie rozpoczął działalność w lutym 2001 roku. Należy do Fundacji Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie". Fundacja została powołana do życia decyzją Senatu RP, a jej założycielami są Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Jest to jedna z większych instytucji polskich na Litwie mająca na celu organizację życia kulturalnego Polaków.

Spektakl "Jaś i Małgosia" będzie grany we wtorek (17 grudnia) o godzinie 18:00. W środę (18 grudnia) zaplanowano 4 przedstawienia: o godzinie 09:30, 12:00, 14:00.

 

(-)
Materiał Teatru
18 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...