Polski Teatr Tańca rusza w Polskę

"Czterdzieści" - reż. Jo Stromgren - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Spektakl Polskiego Teatru Tańca "Czterdzieści" w choreogr. Jo Stromgrena prezentowany będzie w lutym w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy. Pierwszy spektakl - w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej już 1 lutego.

W pierwszej połowie lutego zespół PTT zaprezentuje się na jednych z najważniejszych scen w Polsce z jubileuszową premierą pt. "Czterdzieści" w choreografii Jo Stromgrena - największego odkrycia europejskiego teatru tańca ostatnich lat. Przedstawienia odbędą się kolejno w: Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie (1.02.14 r., godz. 19.00), Operze Wrocławskiej (10.02.14 r., godz. 19.00) oraz Operze Novej w Bydgoszczy (14.02.14 r., godz.19.00).

"Czterdzieści" jest efektem współpracy Polskiego Teatru Tańca z Jo Stromgren Kompani. Powstało ono w ramach projektu: "Znaki Czasu - pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii", w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014).

Jak mówi twórca spektaklu, "Czterdzieści" śledzi życie pewnej kobiety od momentu jej przyjścia na świat w roku 1973 do rocznicy urodzin w 2013. W "Czterdzieści" pojawia się, niecodzienna w spektaklach PTT, narracja. Twórca przedstawienia znany jest bowiem nie tylko jako choreograf, ale także dramaturg oraz reżyser teatralny i filmowy.

Od premiery w czerwcu 2013 roku, przedstawienie "Czterdzieści" zostało zaprezentowane m.in. na Festiwalu Open Look w Petersburgu oraz na CODA Festival w Oslo. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem widowni i krytyków. Henning Hholt z norweskiego Kulturkompasset napisał o przedstawieniu: "Było ono jednym z lepszych, jakie miałem szansę oglądać od bardzo dawna. Talent Jo Stromgrena jest wielki, na wysokim, międzynarodowym poziomie."

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2014

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...