Polski Teatr Tańca w 3D

film "FootBall@..."

Żyjemy w przestrzeni trójwymiarowej. Od niemal stu lat twórcy filmowi próbują wypracować sposób wiernie rejestrujący i przedstawiający rzeczywistość w trzech wymiarach. Jest to niezwykle trudna sztuka, szczególnie w przypadku rejestracji ruchomych obrazów.

Producenci filmów kinowych mierzą się z najnowszą technologią, tzw 3D. Możliwe jest to dzięki stereoskopii, technice obrazowania, która pozwala uzyskać obraz w pełnych trzech wymiarach; odwzorowuje zależności przestrzenne, odległość od obserwatora i nadaje naturalne wrażenie głębi. Metoda ta działa na zasadzie iluzji - dostarcza się widzowi dwóch oddzielnych obrazów widzianych z perspektywy lewego i prawego oka, w mózgu oglądającego oba obrazy się łączą i transformują tak, że powstaje jeden przestrzenny obraz. 

Jest to wspaniała, wręcz genialna perspektywa dla wiernego ukazywania szeroko rozumianej sztuki tańca. Żadna inna forma, ani fotografia, ani kino tradycyjne nie jest w stanie tak żywo przenieść emocji, dynamiki ruchu i wyczucia przestrzeni. Widz oglądający taniec w 3D może niemalże dotknąć tancerza, zobaczyć jego pot, drżenie ciała, wytwarza to niebywała relację i niezwykle silny odbiór.

W 2011 roku powstał film "Pina" - dokument w reżyserii Wima Wendersa poświęcony pamięci niemieckiej choreografki Piny Bausch. Dzięki dobremu przyjęciu przez publiczność na całym świecie film stał się propagatorem sztuki tańca i teatru tańca.

Wenders od 1985r. planował nakręcenie filmu o tańcu razem z Piną Bausch, jednak uważał to za niemożliwe ze względu na wciąż niesatysfakcjonujące go medium - tradycyjny płaski obraz, który według reżysera niewystarczająco oddaje przekaz sztuki tańca. Według Wendersa dopiero rozwój technologii 3D stworzył warunki do odpowiedniego przekazywania tańca poprzez film. Bausch nie zdążyła stać się współtwórcą filmu Wendersa, zmarła nagle, jednak projekt został dokończony z jej zespołem Tanztheater Wuppertal, w efekcie entuzjastycznie przyjęty wśród milionów widzów na całym świecie.

Właśnie powstała najnowsza produkcja Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego oraz 3D MIND Films, studia specjalizującego się w produkcji filmów trójwymiarowych, jest to film "FootBall@...". Projekt ten jest pierwszą realizacją dzieła teatru tańca w technologii 3D w Polsce. Film nie jest wierną rejestracją spektaklu Polskiego Teatru Tańca o podobnym tytule "FootBall@...". Jest to nowa wartość artystyczna - dzieło choreograficzne przeniesione w najpiękniejsze miejsca Poznania, wybrane specjalnie na potrzeby produkcji w 3D.

Świeżo wyprodukowany pakiet filmowy "FootBall@...3D" (pakiet zawiera dwie płyty: w technologii 3D oraz tradycyjnej DVD) można nabyć w siedzibie Polskiego Teatr tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu oraz podczas wszystkich prezentacji spektaklowych IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

(-)
Materiały Teatru
24 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki