Polski Teatr Tańca zaprasza

"Alexanderplatz" - chor. Paulina Wycichowska - Polski Teatr Tańca

Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakl Alexanderplatz chor. Paulina Wycichowska

HTML clipboard

Dwudziesta rocznica przemian w Europie Środkowej jest okazją do refleksji na temat całego procesu transformacji, który doprowadził do tego najbardziej spektakularnego wydarzenia jakim był upadek Muru Berlińskiego, zamykający pewien etap przemian w tej części kontynentu. Biorąc pod uwagę fakt, że perspektywa niemiecka oraz polska różnią się z racji innych doświadczeń historycznych, zależności i odniesień kulturowych, ich konfrontacja i twórcze zderzenie na płaszczyźnie kultury, doprowadzą do wygenerowanie zjawiska międzykulturowego o wyjątkowej wartości. Istotny wydaje się również fakt pokazania, że rok 1989 to nie tylko upadek Muru berlińskiego, ale również szereg innych wydarzeń, które doprowadziły do polityczno – społecznych przemian w Europie, w tym ogromna rola Polski i Polaków, którzy upadek muru oglądali już jako wolni ludzie…

Za choreografię projektu odpowiedzialna będzie Paulina Wycichowska – jedna z najzdolniejszych twórczyń tańca współczesnego swojego pokolenia. Tancerze wybrani do realizacji projektu odznaczają się najwyższym stopniem profesjonalizmu i należą do najlepszych w Polsce.

Realizacja zadania opiera się również na podjęciu współpracy z artystą z Niemiec. Aby zapewnić szersze spojrzenie na wydarzenia 1989 roku podjęte zostały kroki prowadzące do nawiązania współpracy z niemieckim scenografem – Franzem Dittrichem. Odmienne perspektywy pozwolą na stworzenie międzykulturowego dialogu i oryginalnej wizji.

Autorem muzyki do spektaklu jest Jan A.P. Kaczmarek – jeden z najbardziej znanych kompozytorów w Polsce, laureat Oskara, autor muzyki upamiętniającej działania „Solidarności” – Kantaty o Wolności, której prawykonanie odbyło się w czasie obchodów 25 rocznicy „Solidarności” w Gdańsku. W 2006 roku kompozytor skomponował Oratorium 1956, którego prawykonanie odbyło się 28 czerwca 2006 roku w dniu 50 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca.

wszelkie informacje na stronie: www.alexanderplatz.pl 

Paulina Trzewikowska-Knieć
Materiały Teatru
10 listopada 2009

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...