Polskie góry w Hiszpanii

"Głosy Gór..." - Festiwal Madrid Veranos de la Villa - Hiszpania

Dziś w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rozpoczęły się próby do koncertu "Głosy Gór w muzyce K. Szymanowskiego. H.M. Góreckiego i W. Kilara oraz fotografii M.Karłowicza"

Premiera koncertu odbędzie się 04 lipca 2011 o godzinie 20.30 na scenie Plaza de Oriente w Madrycie w ramach festiwalu Madrid, Veranos de la Villa. Koncert  Głosy Gór.... inauguruje program promocji polskiej kultury w Hiszpanii w czasie Prezydencji Polski w Radzie UE. Organizatorem koncertu jest Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Naczelny  Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Partnerem wydarzenia jest Polski Instytut w Madrycie. Producentem jest Agencja Produkcji i Promocji 2T Vision Promotion.

„Głosy Gór” to muzyczny projekt ukazujący wpływ krajobrazu polskich gór, muzyki i tradycji góralskiej na twórczość wybitnych kompozytorów polskich : Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza.

Na scenie zderzą się dwa nurty muzyczne: ludowy i klasyczny. Ten pierwszy będzie inspirował i przenikał do drugiego. Będzie to oryginalne spojrzenie na twórczość mistrzów. Usłyszymy nowoczesne brzmienie muzyki góralskiej i klasyczne interpretacje znanych dzieł. W koncercie usłyszymy kilka pięknych fragmentów muzycznych  wybranych z twórczości trzech wybitnych kompozytorów, związanych z Tatrami i muzyką górali podhalańskich: Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara. Muzyce towarzyszyć będzie wystawa fotografii pochodzących z trzech autorskich albumów  (1902 -1909) kompozytora Mieczysława Karłowicza oraz skany ze szklanych negatywów udostępnionych przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Zabierzemy widzów w umowną wędrówkę po polskich górach, które zafascynowały bohaterów naszego koncertu.

Pragniemy wzbudzić w międzynarodowej publiczności zainteresowanie źródłami muzyki mistrzów, a tym samym zachęcić ją do odwiedzania Polski i jej magicznych miejsc jakimi są bez wątpienia Tatry.

W projekcie weźmie udział: wiodący polski pianista i wspaniały interpretator muzyki klasycznej, Janusz Olejniczak oraz 16 muzyków młodego pokolenia w tym  Sebastian Karpiel-Bułecka, Atom String Quartet, Jan Smoczyński, Jan Młynarski, Michał Baran.

Monika Deptuła
Materiały Teatru
29 czerwca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia