Polsko-tajwański

"Słowik" - reż. Chia-yin Cheng - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Spektakl lalkowy "Słowik" według baśni Hansa Christiana Andersena przygotowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu tajwańska reżyserka Chia-yin Cheng. Z lalkami wykonanymi przez artystów z Tajwanu występują w spektaklu radomscy aktorzy.

"Słowik" to jedna z baśni Andresena, opowiada o wolności i przywiązaniu. Tajwańska reżyserka spektaklu Chia-yin Cheng chciała w nim także zwrócić uwagę na relacje międzyludzkie.

- Chcemy złamać barierę, która dzieli najniższą i najwyższą warstwę społeczną. To najważniejszy element, który włożyłam w moją interpretację baśni - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Chia-yin Cheng. Istotną postacią w spektaklu reżyserka uczyniła dziewczynkę, która - mimo niskiego statusu społecznego - staje się ważną osobą.

- Jej rola w oryginalnej wersji baśni jest znikoma. W naszym spektaklu, ze względu na to, że bohaterka wie, gdzie znajduje się słowik, staje się dla cesarza ważną postacią i udziela mu mądrych rad - mówiła reżyserka. Dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu Zbigniew Rybka ocenił, że współpraca z reżyserką z Tajwanu jest ważnym doświadczeniem dla radomskich aktorów.

- Spektakl łączy w sobie nie tylko europejską i azjatycką tradycję, ale także konfrontuje ze sobą dwie odrębne kultury i całkiem różne techniki teatralne - stwierdził Rybka. Lalki, maski i kostiumy do przedstawienia przygotowali aktorzy z grupy teatralnej Puppet&Its Double Theater, którym kieruje Chia-yin Cheng.

Teatr działa w mieście Wujie w północno-wschodniej części Tajwanu. Premiera spektaklu odbędzie się 14 grudnia na scenie "Fraszka" radomskiego teatru. Przedstawienie "Słowik", z udziałem tajwańskich aktorów, planuje wystawić u siebie także Puppet&Its Double Theater.

Współpraca radomskiego teatru w artystami z Tajwanu rozpoczęła się półtora roku temu, kiedy w Radomiu wystąpiła opera narodowa z Tajwanu. Miasto Radom współpracuje z Tajwanem od kilku lat. Wcześniej zorganizowano tam m.in. wystawy fotograficzne poświęcone Tajwanowi.

(-)
Materiał Teatru
13 grudnia 2014
Portrety
Chia-yin Cheng

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia