Pomysł na stolicę

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Europejska Stolica Kultury to tytuł dla wybranego przez Unię Europejską miasta lub miast. Miasto takie w ciągu roku ma szansę zaprezentować swój dorobek kulturalny. Dla miast polskich taka szansa pojawi się w 2016 roku, kiedy to jedno miasto hiszpańskie i jedno polskie otrzyma to europejskie wyróżnienie

Wyróżnienie wyjątkowe, ponieważ pojawi się niezwykła możliwość prezentacji i promocji nie tylko miasta ale regionu i oczywiście promocji dokonań kultury całego kraju na forum Europy.

Do tej pory tylko raz polskie miasto miało okazję być obdarzony tym zaszczytnym i dającym wielkie możliwości tytułem. W roku 2000 Europejską Stolicą Kultury został w Polsce Kraków. Do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” pretenduje dziewięć bardzo różniących się od siebie polskich miast, z których każde ma innego rodzaju położenie, inną historię i inny dorobek kulturalny: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Każde z miast przygotowuje program, który pozwoli na wybór najgodniejszego przedstawiciela polskiej kultury wobec całej Europy.

Przedstawiamy Wrocław - stolicę Dolnego Śląska i elementy projektu artystycznego zagospodarowania obszaru Odry i starego miasta na rzecz tytułu „Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016”. Projekt składa się z pięciu elementów, które będę realizować: Wrocławski Teatr Lalek, Stowarzyszenie „Sprężyna” i Biuro Promocji Miasta.

Wstęp
1. Spacerownik z Bajkobusem
2. Rejs staromiejski
3. Rejs staromiejski dla dzieci
4. Muzyka na wodzie
5. Historia miasta nad Odrą

Tytuł „Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016” pozwoli Wrocławiowi na propagowanie przez cały rok swoich olbrzymich i znaczących osiągnięć w zakresie kultury, zainteresowanie nimi społeczność Europy i spowodowanie znacznego wzrostu liczby turystów. Ale co najważniejsze: podejmowane przedsięwzięcia promocyjne jak wszelkiego rodzaju festiwale, koncerty, spotkania, konferencje i wiele innych działań będzie można realizować w 60%. za pieniądze Unii Europejskiej.

Miejmy nadzieję, iż między innymi dzięki temu projektowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosi, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 otrzyma właśnie Wrocław.

(-)
Dziennik Teatralny
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...