Ponad stuprocentowa frekwencja!

34. Warszawskie Spotkania Teatralne

Podczas tegorocznej edycji WST nadkomplety na widowni odnotowały niemal wszystkie z czternastu tytułów, jakie w tym roku wybrali kuratorzy festiwalu Zdzisław Pietrasik oraz Marek Waszkiel.

Pomimo zmniejszonej o 25 procent dotacji, udało się zaprosić 14 głośnych spektakli z całej Polski, a zainteresowanie widzów tymi tytułami przeszło oczekiwania organizatorów. Już w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu repertuaru, bilety na część spektakli były prawie wyprzedane. Stąd decyzja o dołożeniu dodatkowych terminów "Do Damaszku" Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie oraz "Carycy Katarzyny" Wiktora Rubina z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Na obu tytułach była ponad stu-procentowa frekwencja. "Do Damaszku" podczas dwóch pokazów zobaczyło w tym roku 1087 osób, a "Carycę" - 857. Blisko stu-procentową widownię odnotowały także wszystkie pozostałe tytuły: "Podróż zimowa" Mai Kleczewskiej (podczas dwóch pokazów - 93 procent widowni) , "Kronos" Krzysztofa Garbaczewskiego (118 procent widowni), "Lód" Janusza Opryńskiego (98 procent), "Antyhona" Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (95 procent), "Wesele" Marcina Libera (125 procent) oraz "Czarownice z Salem" Adama Nalepy, które obejrzało 576 osób, co dało 126 procent widowni. Organizatorzy bardzo żałują, że nie wszystkim udało się dostać bilety i wejściówki na wybrane spektakle.

Średnio każdy tytuł zobaczyło w tym roku 429 widzów (średnio 107 procent frekwencji widzów na wszystkich spektaklach). W ubiegłym roku średnia widzów na spektaklu wyniosła 280 osób. W poprzednich latach według danych Instytutu Teatralnego: w 2012 roku - średnia 169, w 2011 - 163, w 2009 - 197, a w 2008 roku - 219.

Organizatorzy 34 WST zadbali także o bogaty program imprez towarzyszących, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Dla przykładu, na spektaklach w ramach przeglądu Malabar Fest odnotowano 79-procentową frekwencję, a na "Monologach" Jerzego Treli z muzyką na żywo Zbigniewa Preisnera była ponad 100-procentowa frekwencja.

Warszawskie Spotkania Teatralne - podobnie jak w ubiegłym roku - zorganizował Teatr Dramatycznym przy finansowym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas tegorocznej edycji widzowie mogli zobaczyć 8 spektakli dla dorosłych i 6 spektakli dla dzieci. 34 WST trwały od 4 do 14 kwietnia 2014 roku.

(-)
Materiał Teatru
17 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...