Popracuj nad sobą

warsztaty w Fabryce Sztuki w Łodzi

Fabryka Sztuki w Łodzi przygotowała na czerwiec interesujące propozycje warsztatów

POGRAJKA TRZECIA: "SIERADZKIE OWIJOKI"

prowadzenie: Grzegorz i Natalia Ajdaccy- warsztaty tańców sieradzkich, Teresa Dębska wykład o tańcu sieradzkim

Miejsce: warsztaty i wykład: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
potańcówka: Teatr Szwalnia, ul Struga 90

Data i godzina:

07.06- piątek:  godz.: 18.00 - 21.00: warsztaty- prowadzenie: Natalia i Grzegorz Ajdaccy

wykład: "O tańcu sieradzkim"- Teresa Dębska

08.06- sobota: godz.: 11.00- 14.00, 15.00-18.00- warsztaty- prowadzenie: Natalia i Grzegorz Ajdaccy

godz. 20.00- potańcówka w Teatrze Szwalnia

Wstęp: wolny

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/ informacje: warsztaty@fabrykasztuki.org

"Pograjka Łódzka" to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony promocji kultury ludowej w postaci cyklu intensywnych spotkań (warsztatów, wykładów, pokazów filmów, koncertów i potańcówek z muzyką na żywo). Atrakcyjna oferta warsztatowa poświęcona polskiej sztuce tradycyjnej oraz żywiołowe zabawy taneczne, w której biorą udział muzycy ludowi tworzą platformę do autentycznego spotkania międzypokoleniowego i nawiązania dialogu między poszukującymi młodymi ludźmi a doświadczonymi artystami.

SIERADZKIE OWIJOKI- prowadzenie: Natalia i Grzegorz Ajdaccy

Owijok jako regionalna odmiana oberka należy do najbardziej rozpowszechnionych tańców w regionie sieradzkim. Jak mówią niektórzy tancerze: "dawniej tańczyło się tylko oberki, owijoki i polki". Był tańcem powszechnie tańczonym, przy każdej nadarzającej się okazji. Jako, że był tańcem szybkim, wirowym, żywym, wymagał od tańczących dużej sprawności. Tańczyła go dowolna ilość par. Jego nazwa pochodzi od ciągłego ruchu wirowego. Starsi muzykanci mówili: "bo to się tak owija w koło to samo i to samo"

Drugim tańcem powszechnie występującym w sieradzkiem jest polka. Funkcjonują różne jej nazwy drygany, drobna, gruba. Jak wynika z posiadanej dokumentacji videofonicznej przeważa jednak polka "drobna" i "drygany". Tańczy się ją szybko wykonując w takcie 3 kroki w rytmie dwie ósemki i ćwierćnuta.

Polkę podobnie jak "owijoka" tańczy się w dwóch kierunkach pod słońce i ze słońcem wirując w każdym w lewo i w prawo, czyli w cztery strony. Najczęstszym sygnałem do zmiany kierunku tańca był okrzyk"przeciwna". Mogła ją tańczyć dowolna ilość par. Rozpoczęcie tańca przebiegało podobnie jak w "owijoku"...

Grzegorz Ajdacki – propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc w wielu miejscach Polski i za granicą zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy. Z wykształcenia geograf, z zamiłowania tancerz. Od 2002 r. związał się ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca" i od tego czasu zajmuje się przede wszystkim tańcami polskimi. Współorganizuje Tabory Domu Tańca, czyli rodzaj letnich festiwali/szkół tradycji muzyczno- taneczno- śpiewaczo- rzemieślniczych. Prowadzi warsztaty i imprezy taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych zarówno cykliczne jak i przy okazji taborów lub festiwali w całej Polsce (m.in. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, festiwalu „Skrzyżowanie Kultur", Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY) oraz za granicą. W latach 2005-2008 współtwórca i członek grupy tańców francuskich Fin Accord. Uczestniczył z nią w wielu imprezach klubowych i plenerowych. Podejmuje również współpracę w charakterze choreografa – przy realizacji spektakli teatralnych i innych przedsięwzięć scenicznych i aktora. W roku 2007 opracował koncepcję Projektu „Mazurka!": pomysł realizowany na podstawie własnych badań odnoszących się do migracji mazurka (tańca i rytmu muzycznego) wraz z Polakami po Europie i adaptacji go w różnych kulturach Europy i świata. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.

Natalia Ajdacka- pomaga w prowadzeniu stałych warsztatów tańców tradycyjnych w Warszawie oraz okazjonalnych (np. we Francji). Związana jest z teatrem Scena Lubelska 30/32, w którym jako asystentka reżysera współpracowała m.in. przy realizacji spektakli: Oberki do końca świata, Tango Muerte.

Na potańcówce zagra Kapela Urbaniaków "Znad Swędrni" oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu.

Kapela Urbaniaków "Znad Swędrni"

Trójpokoleniowe trio z sieradczyzny w klasycznym składzie: Mieczysław Urbaniak (skrzypce), syn Janusz Urbaniak (harmonia i akordeon), wnuk Łukasz Urbaniak (bęben ze stalką, ciachotek). Pan Mieczysław, senior rodu, ur. w 1928 roku we Wroniawach k/Goszczanowa pochodzi z rodziny muzykantów: ojciec grał na harmonii, a dziadek był wziętym skrzypkiem, ogrywał wszystkie wesela w okolicy. Kapela "Znad Swędrni" gra stare owijoki, oberki, polki i mazurki.

Kapela Gęsty Kożuch Kurzu:
Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak. Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt "Pograjka Łódzka".

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Pograjka Łódzka 2013". Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Praca ze świadomością ciała"

prowadzenie: Jakub Gontarski

Miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Data i godzina: czwartek 13.06, godz. 11.00- 13.00- warsztaty dla seniorów

godz. 18.00- 21.00- warsztaty otwarte

piątek 14.06, godz. 10.00- 15.00- warsztaty mistrzowskie

Wstęp: wolny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/ informacje: warsztaty@fabrykasztuki.org

Praca przy użyciu technik sztuki walki takich jak: judo (wykorzystanie siły, kierunku, wagi przeciwnika), Capoeira (praca z balansem w nie balansie, równowaga w stanie nierównowagi,praca na tzw. trzech poziomach, rytm), upadki (podstawy padania i amortyzacji ciała w relacji z ziemią), wykorzystanie punktów oporu i podporu na ziemi, ruch fizyczny, anatomia w ruchu, improwizacja jako przestrzeń kreacji własnej oraz zapamiętywania kompozycji tworzenia.

Jakub Gontarski- performer, tancerz (contact improvisation, taniec współczesny, teatr fizyczny). Instruktor rekreacji ruchowej oraz capoeira, prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu ruchu, świadomości ciała, tańca oraz rytmiki (instrumenty perkusyjne np. bębny). I stopień kinezjologii edukacyjnej, obecnie uczeń Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna 2013". Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał organizatora
6 czerwca 2013

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia