Porcelanka wróciła z nagrodą

"Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko..." - reż. Agata Duda-Gracz - 17. Festiwal Szekspirowski

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie nagrodzony został Złotym Yorickiem - głównym trofeum XVII Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie 2012/2013, organizowanego przez Fundację Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski.

Nagrodę zdobył najnowszy spektakl Agaty Dudy-Gracz "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej". Co ciekawe, scenariusz przedstawienia jest inspirowany motywami zaczerpniętymi z Williama Szekspira, jednak bez użycia szekspirowskiego tekstu. Wyjątkiem są dwa cytaty, po których bohaterowie zaznaczają, że właśnie cytowali "Troilusa i Kresydę".

Jak stwierdziła na łamach "Dziennika Polskiego" reżyserka, to przedstawienie to rzecz nie tylko o wojnie.

- Opowiada zarówno o płci, jak i o potrzebie dominacji. Ale przede wszystkim o upadku wartości. O przemijaniu. O wojnie, która trwa już od tak dawna, że jej bohaterowie zdążyli się zestarzeć i zapomnieć, o co walczą. Pamiętają tylko, żeby nienawidzieć przeciwnika. Myślę, że "Troilus i Kresyda" to jeden z najbardziej gorzkich dramatów Szekspira, w którym autor bezlitośnie rozlicza się z wiarą, z mitem, z archetypem bohatera i w sposób bezwzględny obchodzi się z miłością - tłumaczyła Agata Duda-Gracz.

 

ŁUG
Dzienik Polski
6 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia