Porozmawiaj o wojnie

"Wojna, która zmieniła Rondo" - reż. Judyta Berłowska - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Dwójka młodych artystów z Lwowa napisała książkę dla dzieci o wojnie a teatr Kubuś pokazał ją na swojej scenie.

Romana Romanyszyn i Andrij Łesiwa po premierze w teatrze Kubuś rozmawiali z publicznością i dziennikarzami.

- Napisaliśmy tę książkę, bo dorośli boją się rozmawiać dziećmi o śmierci czy wojnie a wojna do nas przyszła - tłumaczyli na spotkaniu po premierze w Kubusiu Romana Romanyszyn i Andrij Łesiwa. - Wielu naszych przyjaciół walczy lub zginęło na wschodzie. Ta wojna jeszcze potrwa i trzeba się na to przygotować.

Na kartach książki stworzyli więc idylliczne miasteczko Rondo, gdzie rozbrzmiewa muzyka, gdzie kwiaty śpiewają a radio Szczęście podaje tylko dobre wiadomości. Trójka bohaterów: hodowca kwiatów Danko, gwiazdka Zirko i dociekliwy Fabian wiedzie tam szczęśliwe życie, które zmienia się z nadejściem Wojny. Ta niszczy wszystko, ale dzięki odwadze i solidarności mieszkańców Ronda udaje się ją pokonać.

Adaptacji tekstu na scenę dokonał Amadeusz Nosal a spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska. Zaadaptowała ona na potrzeby spektaklu przestrzeń sali prób wciągając publiczność w tworzenie miasta marzeń. Kiedy już powstaną domy i trawniki wszyscy uczą się radosnego hymnu Ronda. Idylla trwa do chwili nadejścia Wojny, która zmienia wszystko: zamiast kwiatów rosną osty, chmury przesłaniają słońce, umierają kwiaty.

Wojnę, nieproszonego gościa udaje się pokonać nie siłą, ale dobrem i solidarnością. W jaki sposób nie zdradzę by nie psuć efektu zaskoczenia. Trzeba przyznać, że młodzi twórcy znaleźli bardzo ciekawy sposób przedstawienia tak trudnego tematu. Trójka uzdolnionych muzycznie aktorów: Magdalena Daniel, Zbigniew Reczyński i debiutujący Daniel Malec śpiewająco i grająco odtwarza role mieszkańców Ronda. Minimalistyczna, ale bardzo sugestywna scenografia połączona z efektami wizualnymi pozwala przenosić się między światami: tym dobrym i szczęśliwym i złym, smutnym.

Jedyną moją wątpliwością jest przedstawienie samej Wojny - przy powszechności filmów, zdjęć a nawet gier ze scenami wojennymi zobrazowanie jej muzyką i makietkami czołgów, samolotów i bomb wydaje się być bardzo łagodnym potraktowaniem.

Całość jest jednak bardzo mądrym zaproszeniem do rozmowy o najtrudniejszych rzeczach. Wojna pokazana na scenie Kubusia jest symboliczna, może zdarzyć się wszędzie, zaskoczyć nas tak, jak zaskoczyła mieszkańców Ukrainy. Dlatego tak cenne jest przesłanie tego spektaklu: że zło można zwyciężyć dobrem.

Kielecka realizacja spodobała się autorom książki. Bardzo dziękowali przyjaciołom z Kielc za pomoc w upowszechnieniu ich idei. Jednak by ich cel została osiągnięty trzeba iść do teatru a potem rozmawiać z dziećmi do czego serdecznie zachęcam.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
22 lutego 2017

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia