Porozmawiajmy w sieci

Miasto i Kultura przenosi się do sieci. 28 października porozmawiajmy o kulturze!

Jakie zmiany wymusiła na polskiej kulturze pandemia? Jak wygląda aktualny stan sektora i jaka jest jego najbliższa przyszłość? 28 października Strefa Kultury Wrocław i Creative Europe Desk Polska zapraszają na „Miasto i Kultura: debathon" – transmitowane online rozmowy o obecnej sytuacji i przyszłości kultury Polsce. W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele środowiska z całego kraju.

 

„Miasto i Kultura" – wydarzenie zaplanowane początkowo jako stacjonarne spotkanie, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek zmieniło formułę z całodniowego hackathonu na debathon, czyli transmitowany online cykl dyskusji skupionych wokół trzech najbardziej aktualnych dla kultury zagadnień: KRYZYSU, EKONOMII i ADAPTACJI.

Środek kryzysu (finansowego, światopoglądowego, organizacyjnego czy nawet obserwowany przez nas kryzys autorytetów) jest najlepszym momentem, by rozmawiać o doświadczeniach z ostatnich kilku miesięcy. Uczestnicy i uczestniczki debat spróbują też określić, jakie zmiany w zarządzaniu kulturą wymusiła pandemia, a jakie dopiero będzie trzeba wdrożyć.
– Planowanie w systemie kilkuletnim możemy wyrzucić do kosza... Przed nami kolejny okres dynamicznie zmieniających się wytycznych dotyczących bezpiecznego organizowania wydarzeń. 28 października chcemy dowiedzieć się gdzie – jako sektor – jesteśmy dziś i jak widzimy swoją najbliższą przyszłość – mówią organizatorzy wydarzenia.

Porozmawiajmy w sieci
W debatach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji i organizacji pozarządowych, festiwali i kolektywów artystycznych, a także marek kulturalnych, które rozpoczęły swoje funkcjonowanie w czasie pandemii. Wśród zaproszonych gości są m.in. Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury) oraz Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).

Rozmowy transmitowane będą na żywo na Facebooku na profilach Strefy Kultury Wrocław, Praktyków Kultury oraz Koalicji Miast. Dyskusje prowadzone będą w języku polskim i tłumaczone na Polski Język Migowy. Na debaty nie trzeba się rejestrować, udział jest bezpłatny.

Dodatkowo, dzięki współpracy z Creative Europe Desk Polska, tego dnia odbędą się również bezpłatne konsultacje wokół programu Kreatywna Europa. Rozmowa na platformie Zoom staną się okazją, by zapoznać się z możliwościami finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych.

Miasto i Kultura: debathon – program dyskusji
10:00-10:15 | otwarcie i przywitanie gości
10:15-11:30 | KRYZYS W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
prowadzenie: Hanna Kostrzewska;
goście: Dominika Kluszczyk (IP Studio, Centrum Sztuki WRO); Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie, Rewiry – Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie); Sławek Czarnecki (Młyny Rothera – Park Kultury w Bydgoszczy)
11:30-12:30 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)
12:30-13:45 | EKONOMIA SEKTORA KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
prowadzenie: Artur Celiński (DNA Miasta i Magazyn Miasta);
goście: Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty); Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe); Małgorzata Płysa (Unsound);
13:45-14:45 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)
14:45-16:00 | ADPATACJA W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
Prowadzenie: Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju); goście: Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury); Piotr Biedroń (Kraków Green Festival); Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).
16:00-16:15 | zamknięcie

Konsultacje, które w ramach programu Kreatywna Europa poprowadzi Ewa Kornacka z Creative Europe Desk Polska odbędą się w dwóch godzinnych turach (11:30–12:30, 13:45–14:45) na platformie Zoom. Osoby, które chcą skonsultować swoje pomysły na działania proszone są o rejestrację mailową na adres: ewa.kornacka@kreatywna-europa.eu. Zapisy prowadzone są do 27 października, w temacie prosimy wskazać preferowaną godzinę konsultacji.

Miasto i Kultura
Od kilku lat organizujemy adresowaną do szeroko definiowanych kadr kultury konferencję „Miasto i Kultura". W jej ramach zapraszamy do udziału w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach, przedstawiamy najważniejsze trendy w badaniach i najnowsze zjawiska dotyczące kultury. W 2020 roku reagujemy na dynamicznie zmieniające się okoliczności organizowania kultury w pandemii i stawiamy na działania w Internecie.

„Miasto i Kultura: debathon" organizują Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Praktycy Kultury oraz Creative Europe Desk Polska.

 

Kajetan Buturlak
Strefa Kultury Wrocław
26 października 2020

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...