Portret aktorki wybitnej

"Warto mimo wszystko" - aut. A. Dymna, W. Szczawiński - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wojciech Szczawiński to urodzony w 1967 roku absolwent filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jest dziennikarzem znanym m.in. z wywiadów przeprowadzonych z dr. Grzegorzem Mitrowskim, filozofem czy też Wojciechem Eichelbergerem, psychoterapeutą. W 2004 roku została wydana książka Myśli przy końcu drogi, do której Szczawiński wybierał wypowiedzi pacjentów domów hospicyjnych. W roku 2006 nakładem wydawnictwa Znak została wydana książka "Warto mimo wszystko" będąca wywiadem rzeką.

Anny Dymnej, z którą Wojciech Szczawiński przeprowadził ów wywiad, chyba nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba - jeśli nawet ktoś nie kojarzy jej kreacji aktorskich (w telenowelach się nie pojawia, w reklamach nie występuje, ostatnio najczęściej można ją zobaczyć na scenie Starego Teatru w Krakowie), to na pewno słyszał o jej działalności charytatywnej- założycielka fundacji "Mimo wszystko", prowadząca program Anna Dymna - Spotkajmy się, organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Fani polskiego kina być może pamiętają panią Annę z roli Ani Pawlakówny w filmach Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. Była też Marianną w Siedlisku, Jagą w Starej Baśni czy Nenneke w Wiedźminie. Zresztą jej dokonań aktorskich tak samo jak i działalności społecznej nie sposób zmierzyć.

Z wywiadu rzeki wyłonił się portret aktorki wybitnej, a do tego skromnej i mającej ogromny dystans do siebie i swojego wyglądu. Kobiety, która w życiu przeżyła wiele ciężkich chwil, a mimo wszystko nigdy się nie poddała i nie użalała nad sobą. Wreszcie - wielkiej społecznej działaczki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Wywiad pełen jest pięknych historii z życia pani Anny, dotyczących jej i jej rodziny, a także przyjaciół, współpracowników, podopiecznych fundacji. Wśród tych osób nie brakuje tych naprawdę wielkich, takich jak: Czesław Miłosz, ks. Jozef Tischner czy Wisława Szymborska. Szczawiński zadaje często bardzo dociekliwe i trudne pytania, na które jego rozmówczyni odpowiada szczerze i nie owijając niczego "w bawełnę". Możemy też przekonać się, że kiedy trzeba, potrafi być twarda, a nawet zakląć jak szewc, kiedy ktoś doprowadzi ją do ostateczności. Do tego jeszcze książka bogata jest w zdjęcia pochodzące z prywatnego archiwum pani Anny, z archiwum programu Anna Dymna - Spotkajmy się, z planów filmowych czy też przedstawień teatralnych.

Gorąco polecam bo to jedna z takich książek, które na długo pozostają w pamięci.

Katarzyna Gabriel
Materiał Wydawnictwa
19 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia