Porywacze Ciał na Scenie Bocznej

wymyślona w Warsztatach Kultury Scena Boczna

Gdzie nieprofesjonalny artysta może realizować swoje marzenie o teatrze? Na Scenie Bocznej, która właśnie zaczyna działać w Lublinie

Wymyślona w Warsztatach Kultury Scena Boczna powstała właśnie po to, by mogli z niej korzystać artyści poszukujący własnych form wyrazu i twórcy nieprofesjonalni. Scena Boczna to też możliwość spotkań, wymiany doświadczeń. Jest to wiec przestrzeń udostępniana ludziom młodym realizującym swoje pomysły i szukającym miejsca dla ich prezentacji.

Działalność Sceny Bocznej otworzy Teatr Porywacze Ciał, który poprowadzi warsztaty aktorskie. Poznańska grupa Teatr Porywacze Ciał to aktorzy zawodowi, którzy zdecydowali się na pracę w teatrze nieinstytucjonalnym. "More Heart Core", z którym wystąpią 18 października w Lublinie, to dwudziesty wspólny spektakl Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka. Twórcy testują różne formy, posługują się parodią, wykorzystują znaki i symbole kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem. Ironicznie i z dystansem komentują rzeczywistość. Porywacze Ciał - według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego - należą do najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce.

Inauguracja Sceny Bocznej to jednak cały cykl wydarzeń, wśród których będzie także występ lubelskiej Grupy Improwizacji Teatralnej "No Patatoes". W programie znalazł się też wykład o "idei teatru ubogiego" Jerzego Grotowskiego.

W przyszłości stałymi elementami działalności Sceny Bocznej mają być m.in. prezentacja teatru niezależnego, koncerty muzyki eksperymentalnej, spotkania edukacyjne i warsztaty.

Inauguracja działalności Sceny Bocznej 15 - 18 października. Program na kultura.lublin.eu

Oprac. Justyna Sołtys
Gazeta Wyborcza Lublin
14 października 2009

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia