Poskromienie w Słowackim

"Poskromienie złośnicy" - reż. Tadeusz Bradecki - Teatr Śląski w Katowicach

Słynna komedia Stradfordczyka, przedstawiająca dzieje zwariowanych zalotów porywczego Petrucchia do nieposkromionej Kasi. Ona i On w miłosnych zapasach, intrygi zazdrosnych rywali, gafy i fanfaronady niezbyt lotnych sług, przebieranki i mistyfikacje, a wszystko to pod błękitnym niebem Italii, gdzieś przy rzymskiej Via Emilia, pomiędzy Vincenzą a Padwą, w samym środku upalnego lata

Poskromienie złośnicy (oryg. Taming of the Shrew) - komedia Williama Szekspira z roku 1594. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku. Jest jednym z pierwszych dzieł Szekspira. Zbudowana jest z IV aktów, akcja rozgrywa się we włoskim mieście Padwa. Podobnie jak inne komedie tego autora, kończy się happy endem. Ekranizacji tej sztuki dokonał w 1967 roku włoski reżyser Franco Zeffirelli z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych. W 1980 BBC zrealizowało w ramach projektu The Complete Dramatic Works of William Shakespeare wersję w konwencji teatru telewizji, w której w rolę Petruchia wcielił się słynny brytyjski aktor komediowy John Cleese.

Bogaty mieszczanin z Padwy, Baptista Minola, ma dwie córki - starszą, pełną złości i humorów, nieznośną Katarzynę oraz jej młodszą siostrę, Biankę, piękną i dobrze ułożoną. Bianka ma licznych wielbicieli, którzy pragną pojąć ją za żonę. Stary Minola stawia jednak warunek - wyda za mąż młodszą córkę dopiero wtedy, gdy męża znajdzie starsza. Jeden z wielbicieli Bianki - Lucentio, młody dziedzic kupieckiej fortuny z Pizy, postanawia odgrywać rolę nauczyciela greki i łaciny, aby móc dostać się w pobliże swej wybranki i rozkochać ją w sobie. To samo czyni inny jej miłośnik, Hortensjo, udający nauczyciela muzyki. W tym samym czasie sługa Lucentia, Tranio, podając się za swego pana, oficjalnie staje w zaloty, aby zjednać przychylność ojca dziewczyny. Jego konkurentem jest podstarzały już kupiec Gremio. Ich wysiłki skazane są jednak na porażkę, póki nie znajdzie się kandydat na męża Katarzyny. Nieoczekiwanie problem rozwiązuje przybycie Petruchia z Werony, który jest tak łasy na pieniądze, iż gotów pojąć za żonę absolutnie każdą pannę, byle tylko dostać sowity posag. Tyle tylko, że musi jeszcze zdobyć względy Katarzyny lub przynajmniej opanować jej stanowczy sprzeciw.

(-)
Materiały Teatru
13 maja 2010

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia