Poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu

Przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

Już 3 grudnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpocznie się weekend kończący jubileuszową XX edycję Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE. W ciągu dwóch dni w ramach Festiwalu odbędą się wydarzenia związane z Krzysztofem Kieślowskim.

W Kinie Orzeł zostaną zaprezentowane wybrane filmy dokumentalne reżysera, a Teatr Polski w Bydgoszczy pokaże przedpremierowo spektakl „Nic o nas bez nas" w reżyserii Daty Tavadze, który oparty jest na scenariuszach wspomnianych filmów. Pokaz przedpremierowy 4 grudnia połączony będzie z zamknięciem jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier.

Festiwalowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

Już 3 i 4 grudnia Festiwal Prapremier zagości w Kinie Orzeł. To właśnie tam odbędzie się festiwalowy przegląd wybranych filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego. W ciągu dwóch dni widzowie zobaczą sześć filmów – każdego dnia, w jednym bloku zostaną zaprezentowane trzy dokumenty.
3 grudnia (piątek) o godz. 17.00 pokaz filmów Kieślowskiego rozpocznie film „Fabryka". Kolejne dwa filmy pokazane tego dnia to „Siedem kobiet w różnym wieku" oraz „Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas".

Dzień później, 4 grudnia (sobota) o godz. 16.30 widzowie będą mogli zobaczyć dokumenty: „Nie wiem", „Szpital" i „Gadające głowy". Bilety na oba pokazy dostępne są w kasie biletowej Kina Orzeł i Miejskiego Centrum Kultury przy ulicy Marcinkowskiego 12-14. Bilety na pokazy filmowe można także rezerwować telefonicznie (52 32 55 540) oraz e-mailowo (rezerwacje@mck-bydgoszcz.pl).

„Nic o nas bez nas" – przedpremierowe pokazy spektaklu na zakończenie Festiwalu Prapremier

4 grudnia po raz pierwszy bydgoska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Nic o nas bez nas" w reżyserii gruzińskiego reżysera Daty Tavadze. Spektakl powstaje na podstawie scenariusza stworzonego przez gruzińskiego dramatopisarza Davita Gabunię, który przygotował tekst inspirowany trzema filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego: "Robotnicy 1971 – nic o nas bez nas", "Fabryka" i "Siedem kobiet w różnym wieku". Będzie to kolejna praca Davita Gabuni inspirowana twórczością Kieślowskiego. W 2019 roku przygotował on adaptację scenariuszy cyklu filmowego "Dekalog" wystawioną w tym samym roku w Royal District Theatre w Tbilisi. Warto dodać, że gruziński teatr jest koproducentem spektaklu, a premiera spektaklu w Tibilisi odbędzie się 21 grudnia 2021 roku. Polska premiera spektaklu planowana jest na 8 stycznia 2022 roku.

W spektaklu, obok aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Mariana Jaskulskiego, Karola Franka Nowińskiego, Katarzyn Pawłowskiej, Jerzego Pożarowskiego, Michaliny Rodak i Małgorzaty Trofimiuk, wystąpią gruzińscy aktorzy Paata Inauri i Salome Maisashvili. Wśród twórców spektaklu znaleźli się także: Julia Holewińska odpowiedzialna za dramaturgię oraz Anna Maria Karczmarska, która przygotowuje scenografię i kostiumy. W trakcie spektaklu usłyszymy muzykę przygotowaną przez Nikę Pasuri. Asystentem reżysera i inspicjentem spektaklu jest Adam Pakieła.

„Nic o nas bez nas" w reżyserii Daty Tavadze po raz pierwszy w Bydgoszczy zostanie zaprezentowany 4 grudnia (sobota) o godz. 19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9.

Pokaz przedpremierowy spektaklu „Nic o nas bez nas" zakończy jubileuszową XX edycję Festiwalu Prapremier, który w tym roku odbywa się w tym roku pod hasłem „ODZYSKIWANIE".
Bilety na pokaz przedpremierowy spektaklu „Nic o nas bez nas" w reżyserii Daty Tavadze są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy (www.teatrpolski.pl) w zakładce „KUP BILET ONLINE" oraz w kasie biletowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Kasa w budynku przy al. Mickiewicza 2 (wejście główne od ulicy 20 stycznia 1920 roku) będzie czynna od środy do piątku w godz. 14.00 – 18.00 oraz godzinę przed każdym spektaklem.

Szukamy Polskiego Szekspira – ogłoszenie wyników

Także 4 grudnia poznamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira". Ogłoszenie wyników konkursu, który dedykowany był młodzieży, odbędzie się o godz. 17.00 na Facebooku Festiwalu Prapremier.

Szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu Prapremier dostępne są na stronie www.festiwalprapremier.pl

(-)
Materiał organizatora
4 grudnia 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...