Potyczka miłosna

"Tchnienie" - reż. Rafał Szumski - Teatr Miejski w Gliwicach

Przed nami odarci z teatralności, prawie że prywatni – Alina Czyżewska i Łukasz Kucharzewski, bohaterowie „Tchnienia" w reżyserii Rafała Szumskiego, jego udanego debiutu reżyserskiego w profesjonalnym teatrze. (Gazeta Wyborcza)

Oglądając „Tchnienie" zastanawiałem się, z czym właściwie mam do czynienia. Publiczność reagowała różnie, niekiedy wręcz skrajnie, raz zaśmiewając się do rozpuku, by za chwilę popadać w swoiste odrętwienie, wynikające z tragicznych przeżyć postaci. Niektóre momenty zbliżały prezentację do najbardziej przewidywalnych, sztampowych i niezabawnych komedii (m.in. rozmowa o relacjach zięcia z teściową, gaszenie światła w tracie scen seksu), a z kolei inne zapewniały widzowi satysfakcję z poczucia obcowania z czymś absolutnie niezwykłym pod względem ideowym i formalnym. W tym też zdaje się tkwić potencjał samego dramatu – w umiejętnej żonglerce emocjami i obrazami/ Co należy podkreślić, reżyser nie tylko ją dostrzegł, lecz także podchwycił i wykorzystał. (Teatr dla wszystkich)

Alina Czyżewska oraz Łukasz Kucharzewski stanęli na wysokości zadania. Oboje zagrali naprawdę fenomenalnie i to całymi sobą – głosem, postawą, mimiką, mową ciała. Można powiedzieć, że nie czuło się, że odgrywali oni jakąkolwiek rolę, ale byli po prostu sobą, pokazywali nam samych siebie, dzielili się z widzami swoimi własnymi przemyśleniami. Chemię pomiędzy tą dwójką było widać, było czuć w spektaklu. Po prostu ogromne brawa! (Teraz Teatr)

Współczesna historia miłosna. Humorystyczna, ironiczna opowieść o parze, która mierzy się z podjęciem ważnej decyzji. Chcą, powinni, czy dadzą radę... mieć dziecko? To sympatyczni, wrażliwi, młodzi ludzie. Ich rozważania maja charakter osobisty, lecz odnoszą się także do pełnej niepokojów, otaczającej nas rzeczywistości. Temat dziecka jest punktem wyjścia do zgłębienia tej relacji.

To historia o pokoleniu pełnym wątpliwości, lecz przede wszystkim o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu. To podszyta niepokojem o kierunek, w którym zmierza świat, współczesna komedia romantyczna. Bohaterowie szukają sensu. Czy miłość zdoła ich ocalić?

Charakterystyczna, nieprzyzwoita historia miłosna Duncana Macmillana jest brutalnie szczera, zabawna, ostra i aktualna. Jest odważnie napisana i zdumiewająco skonstruowana. Daje głos pokoleniu, dla którego niepewność jest sposobem na życie. („The Guardian")

Na scenie mocny aktorski duet. Alina Czyżewska i Łukasz Kucharzewski, i pokaz ich aktorskich umiejętności. Będą prowadzić pełną energii i dowcipu miłosną potyczkę.

Spektakl reżyseruje Rafał Szumski. Za rozwiązania scenograficzne odpowiedzialna jest Aleksandra Grabowska. Ważnym elementem tej realizacji, rozwijającym akcję komentarzem – dopowiedzeniem, będzie grana na żywo muzyka, autorstwa Daniela Malchara.

Dramat Duncana Macmillana „Lungs" („Płuca") otrzymał w 2013 roku nagrodę The Off West End Theatre Awards w kategorii „Najlepsza Nowa Sztuka".

Agnieszka Skowronek
Materiał Teatru
22 marca 2019
Portrety
Rafał Szumski

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...