Powarsztatowa prezentacja Szkoły Dramatu

Klub Żak w Gdańsku

8 grudnia w Klubie Żak powarsztatowa prezentacja Szkoły Dramatu. Pod okiem wybitnych specjalistów w cyklu dwudniowych spotkań, odbywających się od października, powstawały scenariusze filmowe i dramaty, których fragmenty przedstawione zostaną publiczności.

To cykl dwudniowych spotkań, które przez trzy miesiące prowadzili najbardziej uznani dramatopisarze i scenarzyści: Jarosław Kamiński oraz Agnieszka Trzos (październik), Grzegorz Pacek (listopad), Marcin Latałło (grudzień). Pod okiem wybitnych specjalistów powstawały scenariusze filmowe i dramaty, których fragmenty zaprezentujemy w grudniu publiczności. Wstęp wolny.

O artystach:

Dorota Androsz - absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Od 2004 do 2006 aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2007 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Hieronima Konieczki i nagrody Radia PiK.

Piotr Biedroń - absolwent PWST w Krakowie, w Teatrze Wybrzeże zagrał m.in. w "Amatorkach", "Ciałach obcych", "Ciągu", "Płatonowie", "Życie jest snem", "Wielkiej improwizacji", "Willkommen w Zopottach", "Sprawie operacyjnego rozpoznania".

Katarzyna Dałek - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom 2010). Uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi na wydział wokalny. Występowała m.in. w Teatrze Logos i Teatrze Studyjnym w Łodzi, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie. Obecnie aktorka Teatru Wybrzeże.

Jarosław Kamiński (1968) - pisarz, dramaturg, scenarzysta. W 2012 Kamiński wydał powieść "Rozwiązła" (Wyd. W.A.B.). Książka znalazła się na liście bestsellerów Empik. Pr III Polskiego Radia, Magazyn Literacki "Książki" oraz portal WP.pl zaliczyli ją do najważniejszych wydarzeń literackich 2012 r. Nowa powieść Kamińskiego "Wiwarium" planowana jest na 2014. Kamiński był współscenarzystą trzeciego sezonu serialu HBO "Bez Tajemnic" (reż. A. Holland i K. Adamik). Pracuje również nad nowymi projektami filmowymi Rafaela Lewandowskiego i Agnieszki Trzos. W 2011 r. w czasie Max Ophuels Preis Festival w Saarbruecken odbyła się premiera niemieckiego filmu "Nachmieter", którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Jako Wielebny Kamiński autor opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań pt. "Jak nie dać się ogłupić" (Pierwsza e-książka sprzedawana w polskim Internecie.) Sztuki Kamińskiego m.in. "Szczęśliwego Nowego '67", "Proces Johnnego D." "Wypaleni" były publikowane i nagradzane, a także wystawiane lub prezentowane w formie czytań w wielu teatrach w Polsce. Kamiński pisze również eseje m.in. do pisma sieciowego dwutygodnik.com.

Grzegorz Pacek - reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta. Studiował na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W 1995 roku ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego dokumenty były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Kapsztadzie i Melbourne, gdzie otrzymały prestiżowe nagrody. W 2001 roku film "Jestem zły" otrzymał Grand Prix na KFF w Krakowie i Prix Europa ( ten best programs ) w Berlinie. W swoich filmach zajmuje się tematami "wykluczenia" i wyobcowania. Współpracuje z nominowanym do Oskara operatorem Bogumiłem Godfrejówem z którym nakręcił swój debiut fabularny "Środa czwartek rano", za który w 2008 roku na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" zdobył Grand Prix a Joanna Kulig grająca główną rolę otrzymała nagrodę za debiut aktorski.

Marek Tynda - absolwent PWST w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. W latach 2001-2008 aktor Teatr Polskiego w Bydgoszczy. Od 2008 roku aktor Teatru Wybrzeże. Laureat Nagrody im. Hieronima Konieczki i Nagrody Radia PiK.

8.12. 2014 g. 19.00 Sala Suwnicowa

autorzy tekstów: Anna Kobiela-Kanaan, Jacek Żebrowski, Łukasz Jaroń, Aneta M. Krawczyk, Zofia Możejko, Łukasz Czapiewski, Rita Jankowska / opieka artystyczna: Jarosław Kamiński, Agnieszka Trzos, Grzegorz Pacek, Marcin Latałło / teksty przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Dorota Androsz, Marek Tynda, Piotr Biedroń

(-)
Materiał Teatru
8 grudnia 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...