Powraca Profesor Wiolinek

Opera Krakowska

Zrealizowany w ubiegłym sezonie cykl spektakli edukacyjno-muzycznych „Profesor Wiolinek" cieszył się ogromną popularnością. Ta niezwykle atrakcyjna formuła spektaklu z wykorzystaniem zabaw, gier i eksperymentów rozbudza w dzieciach wyobraźnię i kreatywność, zarażając je miłością do muzyki, opery, tańca i śpiewu. Spektakle będzie można obejrzeć już od 27 września 2015 i przez całą jesień.

Sympatyczny Wiolinek podbijał nie tylko scenę Opery Krakowskiej, ale gościł także w Krynicy-Zdroju. Spektakl „Profesor Wiolinek na wakacjach" został zaprezentowany podczas tegorocznego 49. Festiwalu im. Jana Kiepury. Była to pierwsza propozycja dla dzieci prezentowana w ramach Festiwalu.

„Profesor Wiolinek – II edycja – Muzyczne Wyprawy" to projekt na który składa się 5 cykli nowych spektakli, podczas których sympatyczny Profesor zabierze dzieci w dalszą podróż w krainę muzyki. Planowane wyprawy zapowiadają się ekscytująco. Młodzi melomani odwiedzą m.in. Paryż, gdzie poznają katakumby Opery Paryskiej i spotkają dzwonnika z katedry Notre Dame. Będą mogli zagrać na dzwonach i innych instrumentach perkusyjnych. W Szkocji niegroźny potwór z Loch Ness pokaże nam dudziarza i zapozna z tamtejszymi obyczajami i tradycjami. Dzieci poznają instrument dudy i będą mogły na nim zagrać.W Warszawie będziemy uczyć się polskich tańców narodowych, a naszymi przewodnikami będą postaci z opery „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. W Moskwie zgłębimy tajemnice sztuki baletowej i odczarujemy tańczącego niedźwiedzia. Na zakończenie dotrzemy aż do Australii, by poznać jeden z najbardziej niezwykłych teatrów operowych na świecie.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza, autorem piosenek i reżyserem spotkań jest Paweł Wójtowicz. Jego najbliższymi współpracownikami są: Bożena Pędziwiatr, autorka scenografii i kostiumów oraz Agnieszka Sztencel, producent. W rolę Profesora Wiolinka wcieli się niezastąpiony Stanisław Knapik. W spektaklach wezmą także udział muzycy, śpiewacy, tancerze Opery Krakowskiej oraz uczniowie szkół muzycznych i uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

Wszystkie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami serdecznie zapraszamy!

Profesor Wiolinek i dziwny dzwonnik
27, 28 września 2015 (godz. 10.00 i 12.00)

Profesor Wiolinek i potwór z Loch Ness
18 i 19 października 2015 (godz. 10.00 i 12.00)

Profesor Wiolinek i straszny dwór
8 i 9 listopada 2015 (godz. 10.00 i 12.00)

Profesor Wiolinek i zaczarowany niedźwiedź
22 i 23 listopada 2015 (godz. 10.00 i 12.00)

Profesor Wiolinek i biały żaglowiec
6 i 7 grudnia 2015 (godz. 10.00 i 12.00)

(-)
Materiał Opery
3 września 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia