Powracają kultowe spektakle

Grudzień w Teatrze Groteska w Krakowie

Przed nami świąteczny grudzień. Mimo szaleństw pogody za oknem, w Teatrze Groteska będzie aksamitnie, bajkowo i zielono oraz nie mniej intensywnie niż w listopadzie.

W grudniowym repertuarze dla dzieci powracają kultowe spektakle „Przygody Tomka Sawyera" (11 i 12 grudnia) oraz „Ania z Zielonego Wzgórza" (14, 15 i 16 grudnia). Warto zadbać o to, aby sztuki zobaczyły dzieci w wieku szkolnym. Dobrym pretekstem może być fakt, że zarówno Mark Twain, jak i Lucy Maud Montgomery, autorzy książek, których adaptacją są wspomniane spektakle, 30 listopada obchodziliby swoje urodziny. Mark Twain kończyłby dzisiaj 181 lat, zaś Lucy Maud Montgomery – 142 lata. Obydwie pozycje książkowe są lekturami szkolnymi 5. klasy szkoły podstawowej.

We wtorek 13 grudnia o godz. 18 odbędzie się kolejna odsłona „Kodu Mistrzów" – spotkań studentów i mieszkańców Krakowa z autorytetami życia społecznego i artystycznego. Tym razem gościem będzie wybitna poetka i felietonistka Ewa Lipska, z którą na deskach Teatru Groteska porozmawia wspaniała i utalentowana aktorka, profesor PWST w Krakowie Anna Polony. Spotkanie odbędzie się w Sali Teatralnej. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie Teatru.

Tempa nabiera akcja performatywna „Artyści na Cokoły – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich" przygotowana w związku z 4. edycją Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który obędzie się pod Wawelem w lutym 2017 r. Po odwiedzeniu Wrocławia i Krakowa, replika pomnika Adama Mickiewicza z krakowskiego Rynku pojedzie do Katowic (16–18 grudnia) oraz Warszawy (28–30 grudnia). Celem akcji jest stworzenie Galerii złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie. Głos na swojego faworyta można oddać osobiście w Katowicach i Warszawie lub elektronicznie, przesyłając e-mailem wypełniony formularz, dostępny na stronie www.materiaprima.pl.

Od kilku tygodni trwa sprzedaż biletów na 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy MATERIA PRIMA. Dzięki temu przedsięwzięciu w lutym 2017 r. Kraków stanie się stolicą teatru formy i teatru tańca. Występujące grupy udowodnią, że na scenie nie ma rzeczy niemożliwych, a prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych czy wieku. Podczas Festiwalu MATERIA PRIMA zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Gwiazdą 4. edycji będzie Daniele Finzi Pasca, twórca sukcesów Cirque Du Soleil. Warto również zwrócić uwagę na spektakle takich grup jak NoGravity Dance Company, Compagnie Marie Chouinard czy Jakop Ahlbom. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc oraz śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych (Facebook: Materia Prima 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy) i stronie internetowej www.materiaprima.pl.

(-)
Materiał Teatru
1 grudnia 2016
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia