Powrót do przeszłości w Przedmieściu

„Kiedyś Ci opowiem...", reż. Aneta Adamska-Szukała - Teatr Przedmieście w Rzeszowie

Spektakl „Kiedyś Ci opowiem..." to kolejny z całego już cyklu przedstawień Anety Szukały-Adamskiej obudowanych na szkielecie rodzinnych opowieści snutych przy kuchennym stole, na starych zdjęciach i na własnych wyobrażeniach o życiu rodziców i dziadków. Autorka regularnie, wręcz obsesyjnie wraca do przeszłości, próbując odnaleźć w niej uniwersalne prawdy. W „Kiedyś Ci opowiem..." wraca postać jej ojca.

„Kiedyś Ci opowiem..." to na pewno jeden z ciekawszych artystycznie autorskich spektakli Anety Adamskiej-Szukały. Autorka potrafi hipnotyzować widzów obrazami z życia swoich dziadków i rodziców, z całkiem zwyczajnych losów utkać bogatą i gęstą sceniczną materię, począwszy od świetnej, niezwykle dynamicznej pierwszej sceny rozpoczęcia wspólnego życia w nowym domu jej dziadków i narodzin ich dzieci przy dźwiękach granej na akordeonie kolędy – w kółko, niczym katarynka. Takich zapadających w pamięć scen-obrazów jest jeszcze wiele – jakby autorka chciała przez nie udowodnić, że to zwykłe życie jest właśnie nadzwyczajne.

„Kiedyś Ci opowiem..." to spektakl o losach zwykłego człowieka w trudnych czasach, ale pomiędzy wierszami tej historii wpleciona jest inna – o miłości córki do ojca – ponad jego wady i ponad samą śmierć, o jej tęsknocie i o jedynym możliwym na nią lekarstwie – spotkaniach z nim w przywoływanych wciąż żywych wspomnieniach. Tu nie ma emocjonalnych fajerwerków ani scen ściskających za gardło, bo ten spektakl w istocie celebruje urodę życia w jego pięknej powtarzalności i prostocie.

Martyna Bunda jest dziennikarką i pisarką. Z pochodzenia Kaszubka, dorastała w Kartuzach, z których wyjechała po maturze, by robić karierę i szukać szczęścia w wielkim świecie. W latach 2012–2018 była kierowniczką działu krajowego w tygodniku „Polityka". Za debiutancką powieść „Nieczułość" (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017) otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia" oraz Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza" i nominację do Nagrody Literackiej „Nike 2018" oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie. W 2020 roku nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za powieść „Kot niebieski".

(-)
Materiał Teatru
17 października 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia