Powrót dolnośląskich scen

21 - 23 maja 2021

Od tego weekendu teatry znów mogą wystawiać spektakle na deskach swoich scen. Chociaż pandemiczne widmo wciąż wisi w powietrzu, można raczej spokojnie zakładać, że stęsknieni za kulturą widzowie mimo wszystko tłumnie powrócą do swoich ulubionych teatrów. Poniżej prezentujemy listę kilku spektakli, na które warto się wybrać w najbliższy weekend.

Skarb wdowy Schadenfreude – reż. Lech Raczak – Teatr Modrzejewskiej w Legnicy – wydarzenie plenerowe
22 maja – godz. 20:30 - Dziedziniec Zamku Piastowskiego
23 maja – godz. 20:30 - Dziedziniec Zamku Piastowskiego
Przedostatni legnicki spektakl Lecha Raczaka (1946 – 2020), legendy polskiego teatru alternatywnego, współtwórcy i wieloletniego szefa Teatru Ósmego Dnia. Fabuła tej teatralnej wyprawy w przeszłość dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać... Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą.
(Materiał teatru)

Calineczka – reż. Wiesław Hejno – Wrocławski Teatr Lalek
22 maja – godz. 15:00 – Scena Kameralna
23 maja – godz. 15:00 – Scena Kameralna
Pełna magii i uroku inscenizacja baśni Hansa Christiana Andersena; opowieść o maleńkiej Calineczce, narodzonej z kielicha zaczarowanego kwiatu. Ufną i beztroską dziewczynkę porywa Ropucha Aga, szukająca narzeczonej dla swojego syna. Calineczce szczęśliwie udaje się uwolnić, wkrótce jednak trafia na kolejnego kandydata do swej ręki. W podziemnych korytarzach jego domu nasza bohaterka natyka się na przemarzniętą jaskółkę. Ptak budzi w niej wspomnienia i tęsknoty, które pomagają jej odkryć, kim naprawdę jest.
(Materiał teatru)

Cudowne i pożyteczne. O seksie – reż. Martyna Majewska – Teatr Szaniawskiego w Wałbrzychu
22 maja – godz. 19:00 i 21:00 – Scena Kameralna
Dlaczego mówienie o seksie jest tabu? Jak scenicznie zmierzyć się z tematem, jednocześnie nie będąc oskarżonym o prowokację, perwersję czy przekroczenie granic intymności? Nasza propozycja odpowiedzi brzmi bardzo prosto, choć w realizacji wcale taka nie jest... staramy się mówić wprost.
W bardzo intymnej, scenicznej interpretacji książki „moje życie jest moje" RemigiuszaRyzińskiego w sposób nieunikniony dotykamy skrajności. Balansujemy pomiędzy czułością a wulgarnością, baśniową fantazją a pornografią, moralnością a pożądliwością.
(Materiał teatru)

NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów – reż. Aneta Groszyńska – Teatr Szaniawskiego w Wałbrzychu
23 maja – godz. 18:00 i 20:00 – Duża Scena
Jesteśmy w kryzysie, ma on wiele imion, jedno z nich brzmi – konstytucja. Zanim uda nam się z niego wyjść, dobrze spróbować go najpierw zrozumieć.
Chcemy spojrzeć na dzisiejszy kryzys konstytucyjny z perspektywy historii, społecznych doświadczeń prawa, protestującej ulicy, wreszcie, z perspektywy samego teatru i artystów.
Chcemy zrozumieć jak, kiedy i po co (bo „po co" zawsze jest najważniejsze) powstawały kolejne polskie konstytucje – trzeciomajowa, marcowa, kwietniowa, PRL-owska, wreszcie obowiązująca dziś konstytucja z 1997 roku.
Chcemy przypomnieć sobie wspólnie, na wszelki wypadek, czym właściwie jest konstytucja, jaka jest jej funkcja, i wreszcie – co jest w niej napisane. Bo jej lektura sama w sobie potrafi dodać wiary – a bez wiary nie da się przezwyciężyć żadnego kryzysu.
(Materiał teatru)

 

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
22 maja 2021

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia