Powrót Kafki

"Przemiana" - reż. Aleksander Maksymiak - Teatr Banialuka w Bielsku Białej

22 listopada na scenę Banialuki wraca przedstawienie, dla którego inspiracją było opowiadanie Franza Kafki, jednego z najbardziej znanych i fascynujących pisarzy XX wieku

"Przemiana" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka to metafora wyobcowania człowieka we współczesnych czasach, nieprzystosowania, inności, a przede wszystkim rozpadu rodzinnych więzi, relacji i uczuć. Istotnym elementem przedstawienia zarówno w odniesieniu do jego idei jak i formy inscenizacyjnej jest Traktat o manekinach Brunona Schulza, wykorzystany przez reżysera w adaptacji scenicznej.

Ta niezwykle sugestywna i poruszająca wypowiedź sceniczna, zrealizowana została przy użyciu środków teatru wizualnego, o silnej wizji plastycznej, w którym animacja lalek (użyte zostaną skomplikowane mechanizmy animacyjne) i przedmiotów jest tak samo ważna jak słowo i aktorskie działania.

„Ciemność, wisząca na drucie żarówka i krąg wątłego światła, do tego melodyjny ragtime i diaboliczny śmiech. Światło migocze, gaśnie, zapada mrok… łoskot… oczekiwanie w napięciu, co dalej… Wtedy pojawia się dziwaczny człowieczek, lampą „czołówką” podświetlający niewielką przestrzeń wokół siebie, i wygłasza monolog brzmiący jak pseudofilozoficzne wywody.” (Joanna Foryś, Relacje –Interpretacje)

Wszystkich miłośników teatru Banialuka zaprasza na wieczorne przedstawienie, które odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 18:00.

Monika Jędrzejewska
Materiały Teatru
20 listopada 2010

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia