Powrót z Moskwy

Białostocki Teatr Lalek - Polish Presidency 2011

W ciągu ostatnich kilku lat była to 13. podróż podlaskich lalkarzy do Rosji, jedno z wielu dziesiątków tournée, jakie zespół BTL-u odbywa po całym świecie. Rosja jest jednak szczególnym miejscem na trasach białostoczan. To - z jednej strony - sąsiedzki kraj, z drugiej - dysponujący podobną do polskiej wrażliwością teatralną. Na ważnych festiwalach rosyjskich białostoczanie prezentowali wiele swoich spektakli, głównie dla widzów dorosłych, wśród nich Niech żyje Punch, Fasadę, Sklepy cynamonowe, Valerie, Dulcyneę, Nibylandię, Chopina-impresję i inne.

Ostatnia wizyta związana była z projektem kulturalnym Polskiej Prezydencji 2011. Moskwa, po Kijowie, była drugą stolicą Europy, w której białostoczanie prezentowali swoją ofertę teatralną. Obejmowała ona multimedialną wystawę „BTL: jeden teatr – wiele oblicz”, prezentowaną przez dwa tygodnie w Centrum Sztuki Wetosznij w samym centrum rosyjskiej stolicy, kilkadziesiąt metrów od Placu Czerwonego, pokazywane na scenach moskiewskiego teatru Sergieja Obrazcowa dwa przedstawienia m.in. wyróżnionego Grand Prix na festiwalu teatralnym w Jekaterinburgu Bieguna Nabokowa, w reżyserii Ewy Piotrowskiej oraz Marsz, marsz Gombrow… ski wg Gombrowicza w reżyserii austriackiego artysty-lalkarza Christopha Bochdansky’ego, wreszcie okrągły stół z dyrektorem Markiem Waszkielem na temat profilu Białostockiego Teatru Lalek, jego oferty teatralnej, codziennego funkcjonowania, projektów międzynarodowych, w których uczestniczy teatr i planów artystycznych.

Spektakl inspirowany Gombrowiczem wywołał dyskusje na temat kształtu współczesnego lalkarstwa, jego rozmiarów i zasięgu, Biegun – wzruszył i oczarował, wystawa – autorstwa Andrzeja Dworakowskiego – pokazała, jak nieprzewidywalnym obszarem twórczości może być teatr lalek, zaś okrągły stół – jak silnie emocjonalnym i fascynującym. Wszystkie imprezy BTL-u przyciągnęły setki widzów. I tych, którzy z BTL-em spotykają się już od lat, i nowych – zafascynowanych jego otwartością na poszukiwania i eksperyment. Dla wielu widzów było to kolejne spotkanie ze znakomitym zespołem aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Tylko w 2011 BTL występował z Żołnierzykiem w Sankt Petersburgu, z Chopinem i Dulcyneą  w zauralskim Kurganie, z Lisem w Riazaniu.

Moskiewska Polska Prezydencja 2011 mogłaby trafić do Rosjan nie interesujących się na co dzień sztuką teatru, ale potrzebna by była współpraca polskich służb dyplomatycznych, zwłaszcza kulturalnych. Tych w Moskwie, jak wcześniej w Kijowie, nie spotkaliśmy.

oprac. mo
Materiały Teatru
7 października 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...