Powstanie mural upamiętniający Łyska z pokładu Idy!

Edukacja Teatr ATENEUM w Katowicach

Zapraszamy dorosłych (zwłaszcza seniorów) na cykliczne warsztaty street art., które odbędą się w dniach 18-24.08.2021 w dzielnicy Załęże.


Uczestnicy pod okiem Mony Tusz stworzą mural upamiętniający konie pracujące w kopalniach. Wspólnie stworzymy obraz ukazujący bohatera spektaklu Teatru Ateneum pt. „Łysek z pokładu Idy" i przypomnimy o tym, jak ważne w historii Śląska były rumaki. Spotkania będą okazją nie tylko do rozwijania umiejętności artystycznych, ale również do integracji i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Warsztaty będą realizowane w plenerze na terenie Załęża (dokładny adres podamy w późniejszym terminie). Forma zajęć będzie dostosowana do wieku i umiejętności uczestników - nie wymagamy żadnych wyjątkowych uzdolnień artystycznych – ważna jest chęć twórczej pracy.

Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy jedną z najbardziej znanych artystek street artu w Polsce – Monę Tusz, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenie Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2019 roku otrzymała nagrodę prezydenta Katowic w dziedzinie kultury.

ZAPISY: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wskazany jest udział w całym cyklu – czyli od 18.08. 2021 do 24.08.2021 w godz. 10:00-14:00. Uwaga: w przypadku dużej liczby zainteresowanych dopuszczamy możliwość zmiany godzin zajęć. Liczba miejsc ograniczona.
O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 w Dziale Organizacji Widowni, tel. 32 253 79 26, 32 602 92 56 lub za pomocą e-maila: dow@ateneumteatr.pl

W informacji wykorzystano fotografie ze strony https://monatusz.art.pl/work/chorzow/ (fot. Mona Tusz) oraz zdjęcie ze spektaklu pt. "Łysek z pokładu Idy" (fot. Tomasz Zakrzewski).

Warsztaty stanowią element projektu „Galopem do wolności!", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Nowak
Śląski Teatr Ateneum
5 sierpnia 2021
Wątki
Lato 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...