Pożądania w ciemności

"Zuzanna i starcy" - reż. Leszek Mądzik - Wrocławski Teatr Pantomimy

W kompletnych ciemnościach zaczyna się najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Z ciemności wyłaniają się drepczące stopy ludzi szukających spełnienia swoich pragnień

Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, wyreżyserował biblijną opowieść z Księgi Daniela o Zuzannie - pięknej żonie rządcy Joakima, którą w kąpieli podglądają starzy sędziowie. Chcą ją zdobyć, jednak Zuzanna odmawia, a mężczyźni - traktujący ją jak rzecz, piękną zabawkę - z zemsty i poczucia niespełnienia oskarżają ją o cudzołóstwo. W obronie Zuzanny staje młody prorok Daniel, ratując kobietę przed niesprawiedliwością.

W spektaklu Leszka Mądzika twórcy posługują się dyskretnymi gestami i precyzyjnym obrazem.

Leszek Mądzik nawiązuje do malarstwa wielkich twórców, inspirując się Caravaggiem, obrazami Georgesa de la Toura, "Rembrandtem w jego fascynacji światłem", "powietrzem i przestrzenią u Vermeera" - jak mówił przed premierą.

Swoich bohaterów umieścił w swoistej wieży, stawiając Zuzannę na jej szczycie. I tym samym zdaje się sugerować, że kobieta w swoim pięknie i tajemnicy jest dla mężczyzny swoistym sacrum, którego nie da się po prostu zdobyć i zachować. Wieża jednak może się zachwiać, a nawet rozsypać... Co sprawia, że mężczyźni na widok kobiecego ciała, ruchów, gestów, a nawet mimiki, tracą rozum? Czy możliwe jest, że piękno kobiety nie omami mężczyzny, ale stanie się bodźcem do dobrego działania?

Harmonijnym dopełnieniem obrazów jest muzyka Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy statuetki Oscara (za muzykę do filmu "Marzyciel"), który z Leszkiem Mądzikiem współpracuje od lat. Muzyka nie jest integralną częścią przedstawienia, świetnie wyraża emocje bohaterów. Jedynym, ale poważnym mankamentem jest fakt, że widzowie siedzący nieco dalej niż w kilku pierwszych rzędach nie byli w stanie dostrzec wszystkich niuansów przedstawienia. Ale jego twórcy zapewnili mnie, że dopracują całość tak, by majowe spektakle były łatwiejsze do oglądania. Ponownie "Zuzanna i starcy" grana będzie od 9 do 11 maja o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim.

(-)
Polska Gazeta Wroclawska
24 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...