Pożegnalna "Pastorałka"

"Pastorałka" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr lalek

Trwają przygotowania do premiery "Pastorałki" Leona Schillera w reżyserii Roberto Skolmowskiego, dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek. Tym spektaklem Skolmowski żegna się z teatrem i Wrocławiem, został bowiem dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

- "Tym niezwykłym widowiskiem dyrektor artystyczny i naczelny Wrocławskiego Teatru Lalek Roberto Skolmowski żegna się z teatrem i naszym miastem, bowiem z końcem grudnia przestaje piastować to stanowisko - poinformowała PAP w czwartek Anna Hejno, rzeczniczka prasowa Wrocławskiego Teatru Lalek.

Hejno dodała, że "Pastorałka" Schillera z muzyką Jana Maklakiewicza - nie bez powodu nazywana "cudem polskiego teatru" - to zbiór najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Tekst nawiązuje do średniowiecznej tradycji misteryjnej, a także do nieco zapomnianych form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego.

- "Pastorałka - pełna wdzięku i liryzmu, dzięki czemu, to co swojskie, zyskuje wymiar cudowności, a metafizyka staje się niespodziewanie bliska - to propozycja zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych, okazja do zadumy i szczerego, dziecięcego zachwytu - mówiła rzeczniczka.

Dodała, że autor scenografii przedstawienia Paweł Dobrzycki podjął dialog z twórcą dekoracji do pierwszej inscenizacji tekstu Schillera - Wincentym Drabikiem oraz jego mistrzem Stanisławem Wyspiańskim. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął polski dyrygent Mieczysław Dondajewski. Choreografię opracował Maciej Prusak. W spektaklu obok aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek wystąpią: Kwintet Staromiejski, chór Cantores Minores Wratislavienses oraz Chór Dziecięcy Wrocławskiego Teatru Lalek.

Premierze towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie bożonarodzeniowej wystawy "Gody idą, Gody..." ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Etnograficznego. Jej kuratorki, Dorota Jasnowska i Agnieszka Szepetiuk-Barańska, przygotowały wyjątkowe eksponaty dokumentujące historię obchodów Bożego Narodzenia w Polsce: malarstwo na szkle, rzeźby i grafiki, formy piernikarskie, szopki typu krakowskiego, kukiełkowe, rzeźbiarskie, a także przebrania kolędnicze, maski oraz plastykę obrzędową.

Premiera odbędzie się 9 grudnia a bilety na grudniowe spektakle już zostały wyprzedane.

(-)
PAP
5 grudnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia