Pożegnanie z ulicznikami

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

W niedzielę (5 lipca) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbył się spektakularny finał 33. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Na koniec wystąpili: holenderski Theater Gajes i Claudia Reh z Niemiec. Ostatni dzień festiwalu przyniósł także spektakl z Francji i Meksyku. Były to "Les Bustes" (Popiersia) grupy Theater Rue Piétonne i "The Odyssey Of Gesture" klauna Aziza Guala.

Francuski Theater Rue Piétonne dwukrotnie zaprezentował "Les Bustes". Kamienne twarze nieruchomych dwóch rzeźb ożywały jako słynne postacie historyczne, filmowe i muzyczne albo po prostu niemowlęta. Klaun Aziz Gual z Meksyku wystąpił ponownie w programie "The Odyssey Of Gesture".

Jednak gwiazdą wieczoru był Theater Gajes (na zdjęciu) z Holandii. W widowisku "Agora Phobia" (w wolnym tłumaczeniu "strach przed rynkiem miasta") ukazał świat szalonych budowniczych, o akrobatycznych zdolnościach. Wszechobecne prace wykopaliskowe, wrzawa, awarie sieci wodociągowych, latające cegły, kołyszące się lekko w powietrzu betonowe słupy, muzyka na żywo i zaangażowani w pracę mieszkańcy to .

Potem ogłoszono zwycięzców drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej. W tym roku prace oceniało jury w składzie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk - nagradzana polska dramatopisarka, której teksty wystawiane są w kraju i za granicą, Agata Dąbek - dramatolożka, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także kierowniczka literacka krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa oraz Paweł Łysak - reżyser, dyrektor stołecznego Teatru Powszechnego.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymała Martyna Majewska za tekst "Zostałaś wybrana, Jelenia Góro", dwie równorzędne II nagrody ex aequo po 2 tys. zł każda za utwory literackie zdobyły: Ewa Bednarek za "Cenę miłości" i Monika Prokulewicz za "Bramę", a trzecie miejsce i nagrodę tys. zł przyznano Justynie Kowalskiej i Jakubowi Kowalikowi za tekst "Pluszowa rewolucja, mini horror familijny w kilku sekwencjach/ konwencjach ujęty".

Następnie tuż przy galerii Biura Wystaw Artystycznych (na postumencie przylegającym do ściany BWA przy ulicy Długiej) odsłonięto rzeźbę "Wzlot" jeleniogórskiego artysty Jana Supersona. Rzeźba zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Jelenia Góra. Oparta na drewnianym pierwowzorze rzeźba została wykonana z metalowych zespawanych ze sobą profili zamkniętych w przekroju kwadratu.

- Widowiskowy finał był doskonałym podsumowaniem całego festiwalu. Publiczność dopisała i na każdym przedstawieniu gromadziły się tłumy widzów - mówił dyrektor festiwalu Piotr Jędrzejas.

Ogromną popularnością cieszył się finałowy pokaz muzyczno-wizualny Claudii Reh z Niemiec. Performerka i niezależna artystka wizualna działająca na pograniczu video-artu, performansu oraz instalacji, przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki stworzyła na żywo - na oczach publiczności, za pomocą kilku rzutników, barwników, wody, a nawet zwykłego piasku wyczarowała na ścianach kamienic niesamowite historie. Obrazy, które chciałoby się zatrzymać na zawsze znikały tak szybko, jak się pojawiły. Ale zostawiały jednak po sobie oczarowanie i zachwyt.

Merwan
www.portalik24.pl
7 lipca 2015

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...