Pożegnanie z Upiorem

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Tylko do 18 maja w Białymstoku grany będzie popularny musical „Andrew Lloyda Webbera „Upiór w operze”. W maju kończy się licencja na wystawianie tego musicalu na deskach scenicznych Opery i Filharmonii Podlaskiej. To ostatni moment, by rezerwować bilety. Musical wszech czasów o niespełnionej miłości można zobaczyć w tym momencie tylko w Białymstoku, żadna inna opera w Polsce nie ma obecnie prawa do wystawiania dzieła Andrew Lloyda Webbera.

Spektakl miał swoja premierę w Białymstoku 24 maja 2013 roku. To oryginalna produkcja Teatru Muzycznego Roma wzbogacona o możliwości nowoczesnej sceny w Białymstoku. Do tego w porównaniu z realizacją warszawską gra większy skład orkiestry, chór pojawia się także w scenach tanecznych i aktorskich. Usłyszeć można oryginalne organy. Dekoracje autorstwa jednego z najlepszych polskich scenografów Pawła Dobrzyckiego przyjechały z Romy, tak jak i kostiumy, które wykonali Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Kierownictwo muzyczne nad musicalem objął Maciej Pawłowski. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska. Nad całością czuwał reżyser i dyrektor Romy Wojciech Kępczyński. Odtwórcy głównych ról znani są także z warszawskiej realizacji: Damian Aleksander i Tomasz Steciuk jako tytułowy Upiór, Paulina Janczak, Edyta Krzemień i Kaja Mianowana jako Christine, Łukasz Talik jako Raoul. Znakomicie na scenie sprawdza się – śpiewając i tańcząc – Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowany przez prof. Violettę Bielecką.
W spektaklu bierze udział każdorazowo aż 130 osób - obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Przedstawienie wymaga 22 zmian sceny. To ogromne przedsięwzięcie oraz widowiskowy i wzruszający spektakl.

Do tej pory spektakl przy pełnej sali pokazywany był w Białymstoku 75 razy. Jako nowa instytucja musimy budować repertuar – mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski. Na drugie urodziny Opery zaplanowana została premiera kolejnego lubianego przez widzów musicalu „Skrzypek na dachu". W grudniu odbędzie się premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet". Przygotowujemy także kolejną bajkę muzyczną dla dzieci.

Musical „Upiór w operze" grany będzie jeszcze w Operze i Filharmonii Podlaskiej:

- 10, 11, 13, 25, 26 kwietnia

- 4, 8, 11 (dwa spektakle), 13, 14, 15, 16, 17, 18 maja

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
8 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia