Pożegnanie z WTW

"Hopla, żyjemy!" - reż: Krystyna Meissner - Wrocławski Teatr Współczesny

Na zakończenie sezonu 2011/2012 Wrocławski Teatr Współczesny przygotowuje prapremierę sztuki "Hopla, żyjemy!". Jej autorką i reżyserką jest Krystyna Meissner. Tą premierą zamknie ona ponad trzynastoletni okres kierowania sceną przy Rzeźniczej.

Krystyna Meissner objęła dyrekcję WTW w styczniu 1999 roku. Teatr za jej dyrekcji nie tylko mocno wpisał się w życie kulturalne Wrocławia, ale został uznany za jedną z najciekawszych, najbardziej interesująco prowadzonych polskich scen. Ceniony jest za czytelny repertuar, poważne traktowanie widza, świetny dobór realizatorów różnych generacji, ciekawy, stale rozwijający się zespół aktorski. Wysokie notowania naszego teatru potwierdziły liczne zaproszenia na prestiżowe festiwale w Polsce i za granicą, nagrody i wyróżnienia.

W centrum zainteresowania Krystyny Meissner jako szefa teatru i jako reżysera tkwił zawsze współczesny człowiek – jego duchowa, ideowa i kulturowa kondycja. Temu służy repertuar naszej sceny – dramaturgia współczesna (często prapremierowe realizacje), adaptacje, reinterpretacje polskiej i światowej klasyki – a także wiele innych projektów (np. „Różewicz rozrzucony”).

Za dyrekcji Krystyny Meissner na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego powstały tak znaczące spektakle jak: „Oczyszczeni” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Historia Jakuba” i „Księga Hioba” w reż. Piotra Cieplaka, „Lochy Watykanu”, „Nakręcana pomarańcza” i „Transfer!” w reż. Jana Klaty, „Romeo i Julia” w reż. Rimasa Tuminasa, „Zwycięstwo” w reż. Heleny Kaut-Howson, „Niskie Łąki” w reż. Waldemara Krzystka, „Kaspar w reż. Barbary Wysockiej, „Kartoteka” w reż. Michała Zadary, „Baal w reż. Anny Augustynowicz, „Bat Yam” w reż. Yael Ronen a także „Sytuacje rodzinne”, „Królewna Orlica”, „Białe małżeństwo” w jej własnej reżyserii.

Krystyna Meissner jest też autorką i szefem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław, którego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku. Dialog Wrocław szybko stał się jednym z najwyżej cenionych festiwali teatralnych w Europie. Co 2 lata pokazuje we Wrocławiu najwybitniejsze spektakle polskie i zagraniczne, dając widzom możliwość śledzenia najnowszych trendów w światowej sztuce teatru.

Premiera „Hopla, żyjemy” w reżyserii Krystyny Meissner zaplanowana została na 29 czerwca 2012. 27 i 28 czerwca zagramy dwa spektakle przedpremierowe, a po premierze zapraszamy także 30 czerwca oraz 1 lipca 2012.

(-)
Materiał Teatru
23 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia