Poznaj historię Ostrowa Tumskiego

"Spacerownik z Bajkobusem. Legendy Ostrowa Tumskiego"

Ci, którzy ciekawi są historii (i legend) Wrocławia, i ci, którym wydaje się, że doskonale te historie znają, powinni zjawić się w niedzielę o godz. 18 na Ostrowie Tumskim.

Jak wiadomo, to miejsce niezwykle często przez wrocławian (i nie tylko) odwiedzane. Jednak podczas premiery nowego projektu Wrocławskiego Teatru Lalek, składającego się z pięciu minispektakli, przerywanych opowieściami i gawędami o historii Ostrowa, będzie można odkryć to urokliwe miejsce na nowo. 

"Spacerownik z Bajkobusem. Legendy Ostrowa Tumskiego" to pierwsza odsłona spektaklu plenerowego (na czerwiec 2011 roku zaplanowana jest premiera kolejnej części widowiska - Spacerownik II, czyli wycieczka po Starym Mieście) z historią stolicy Dolnego Śląska w roli głównej.

Historie i ciekawostki wyspy opracowała (i o nich opowie) Beata Maciejewska, dziennikarka "Gazety Wyborczej Wrocław". A aktorzy wrocławskiego Teatru Lalek (przy pomocy swoich towarzyszy - lalek, rzecz jasna) zilustrują małymi formami teatralnymi te opowieści.

Każdy minispektakl to odrębny przystanek na Ostrowie. Będzie ich sześć. Na bulwarze Piotra Włostowica zatrzymamy się, by dowiedzieć się, dlaczego krasnal, który klęczy bez butów nad brzegiem Odry, jest takim czyściochem. Koło kolegiaty Świętego Krzyża i barokowego pomnika św. Jana Nepomucena posłuchamy o tym, dlaczego jedna z najpiękniejszych świątyń we Wrocławiu ma dwa poziomy. W ogrodach biskupich za budynkiem Papieskiego Wydziału Teologicznego dowiemy się, co sprawiło, że białe róże mają tajemniczą moc. Natomiast przy figurze św. Walentego poznamy legendę o Wincentym - patronie kapituły katedralnej. Okazuje się bowiem, że jego postać związana jest z tajemniczą śmiercią jednego z kanoników. Opowieści o tym, dlaczego Ostrów Tumski kiedyś często pustoszyły pożary, posłuchamy przy wieży katedralnej. I wreszcie szósty przystanek bajkobusowej wędrówki po wyspie - Bramka Kluszczana, łącząca kościółek św. Idziego z późnogotyckim budynkiem kapituły. Tutaj czeka nas historia pewnej miłości. 

Epizody fabularne opracował pisarz i dziennikarz "Gazety Wyborczej Wrocław", autor cyklu "Legendy Swrocławskie" - Mariusz Urbanek, muzykę skomponował wrocławski jazzman - Piotr Baron. A całość wyreżyserował Józef Frymet.

Wstęp na mobilne przedstawienie jest wolny. Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek na Ostrowie Tumskim będzie można zobaczyć także 27 czerwca o godz. 12.

Marta Wróbel
Gazeta Wrocławska
18 czerwca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia