Poznaj inne kultury

7. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka"

Spektakl "Matylda" holenderskiego teatru lalek rozpoczął w czwartek wieczorem 7. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka" w Białymstoku. Zaprezentuje się na nim 13 szkół, m.in. z Polski, Chin, Słowacji, Izraela czy Niemiec.

Festiwal "Lalka-nie-lalka" odbywa się w mieście co dwa lata. Jego ideą była i jest od początku prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Organizatorami festiwalu są: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek.

Spektakl "Matylda" inaugurujący festiwal odbył się w Białostockim Teatrze Lalek. Na wieczór zaplanowano też koncert "Stany Skupienia" Marii Żynel i zespołu Jegomość oraz występ Teatru Studentów z Białegostoku "Back to black".

Jak powiedział dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski, festiwal to możliwość poznania ciekawych teatralnych realizacji z wielu zakątków świata. - To możliwość zaobserwowania, jak w różnych krajach podchodzi się do edukacji lalkarskiej, w jaki sposób podchodzi się do realizacji różnych tematów. To także możliwość poznania innych kultur - dodał.

Festiwal potrwa do poniedziałku, w sumie odbędzie się ponad 40 wydarzeń. Prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej, po układy aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Będą zarówno spektakle dla dzieci, jak i dorosłych, w tym spektakle autorskie na podstawie własnych scenariuszy.

W programie znalazły się też koncerty oraz przedstawienia taneczne.

Główną część festiwalu stanowią występy szkół lalkarskich. W tym roku to 13 szkół z kraju i z zagranicy, m.in. z Chin, Słowacji, Chorwacji, Izraela czy Niemiec.

Drugim ważnym nurtem na festiwalu - jak zauważył Malinowski - jest "nurt profesjonalny". Dodał, że dzięki temu "młodzi adepci sztuki lalkarskiej" będą mogli zobaczyć mistrzów, podejrzeć ich prace i być może się zainspirować. Zostanie pokazanych osiem przedstawień na deskach teatru, a także w plenerze.

Będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Bacon" Teatru Malabar Hotel, "Żywoty Świętych Osiedlowych" Teatru Ad Spectatores czy występ czeskiego solisty Divadlo Lisena "Putin na nartach". Na zakończenie festiwalu wystąpi Charkowski Państwowy Instytut Sztuki (Ukraina) ze spektaklem "Muminki w czterech aktach, pięć uderzeń bez przerwy".

Festiwal "Lalka-nie-lalka" towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku.

(-)
(PAP)
21 czerwca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...