Poznań w Warszawie

Teatr Ósmego Dnia w Teatrze Polskim

4 maja o godz. 17.00 i 20.00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie Teatr Ósmego Dnia zaprezentuje spektakl "Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej".

Wykorzystano fragmenty książki Barbary Engelking "Szanowny Panie Gistapo", materiały udostępnione przez Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu oraz fragmenty artykułów publikowanych w prasie codziennej.

"Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" to eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów, a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo i usiłowała je rzetelnie skomentować, zrozumieć i prześwietlić skłonność społeczeństwa do delatorstwa.

"Wykorzystaliśmy donosy z okresu wojny oraz współczesne anonimy nadsyłane do Urzędu Skarbowego. Za ich pomocą chcemy pokazać, jak w obu wypadkach, mimo upływu lat i radykalnie odmiennych okoliczności, źródłem jest przerażająca właściwość natury ludzkiej - zawiść, a skłonność ludzi do dobrowolnego angażowania się jako agent czy szpicel, do darmowej pracy donosiciela jest ponadczasowa. Teksty, które wykorzystujemy niejednokrotnie wydają się zabawne, ale my opowiadamy też o tym, jak pozornie błaha i niegodna notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem" - deklarują twórcy.

***

Scenariusz: zespół Teatru Ósmego Dnia

Współpraca: Paulina Skorupska

Oprawa plastyczna: Jacek Chmaj

Występują: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki

Premiera: 24 listopada 2012

(-)
Materiał Teatru
2 maja 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...