Poznańskie karty z przeszłości

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

Polski Teatr Tańca zamiast wielkiej jubileuszowej fety od początku roku raz w miesiącu spotyka się ze swoimi fanami i przypomina karty z przeszłości. Piąty odcinek cyklu "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" poświęcony był początkom dyrekcji Ewy Wycichowskiej. Był rok 1988

Wycichowska rozpoczęła od "Koncertu op.1", w którym zaprezentowała pewne tropy i ludzi, z którymi chce współpracować. Od początku dała sygnał, że nie będzie jedynym choreografem pracującym z tancerzami.

Drugim spektaklem był "Faust goes rock", potem wieczór dedykowany Niżyńskiemu, "Mozart a piacare" i wiele innych.

Aplauz publiczności i krytyki przyniósł Wycichowskiej Faust i "Skrzypek opętany", dzieło specjalnie dla niej skomponowane przez Macieja Małeckiego do baśni Bolesława Leśmiana. Pionierski okres dyrekcji Ewy Wycichowskiej zamyka w 1992 roku premiera "Albumu z tego świata".

"Album z tego świata" jest spektaklem bardzo poznańskim: Ewa Wycichowska - inscenizacja i reżyseria, kostiumy Jolanta Załecka, wiersz Stanisława Barańczaka jako inspiracja - to grono poznaniaków z urodzenia. Do tego Krzesimir Dębski, który związał się swego czasu bardzo mocno z naszym miastem. Czy to ma jakieś znaczenie? Wydaje się, że tak. Bo jest to nasz album, który wpisuje się w uniwersum dziejów.

Każdy z twórców w tym albumie pokazuje trochę siebie, trochę środowisko, w którym żył... Ewa Wycichowska odkurzyła ten album i dała szansę nowemu pokoleniu tancerzy zmierzyć się z zawartymi w nim treściami. Czy te treści się zmieniły? Chyba nie. Z albumy zeszli na scenę ci sami bohaterowie. Kostiumy Joli Załeckiej nadal cieszą oko i pokazują, że moda, z którą artystka flirtuje od początku swojej działalności, niekoniecznie starzeje się. To samo można powiedzieć o muzyce i języku choreograficznym Ewy Wycichowskiej.

Jak podczas poprzednich odcinków jubileuszowego cyklu nie zabrakło wspomnień. Dla młodych odbiorców wielkim przeżyciem było pokazanie na ekranie i w realu fragmentów "Faust goes rock" i "Skrzypka opętanego". Jedna z młodszych koleżanek powiedziała w formie komentarza: "Dlaczego Wycichowska nie robi teraz takich spektakli".

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
20 maja 2013

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...