Prace w toku

Małopolski Ogórd Sztuki - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Interdyscyplinarne centrum sztuki i kultury - Małopolski Ogród Sztuki zainauguruje działalność wiosną 2012 r. w Krakowie. Przedwczoraj - 18 listopada wmurowano akt erekcyjny

Placówka będzie filią Teatru im. J. Słowackiego. Ogród Sztuki powstaje z myślą o młodych ludziach. Czterokondygnacyjny budynek powstaje w centrum Krakowa, tuż obok siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Pomieści sale teatralno-koncertowe i konferencyjne, a także salę kinową dla 100 widzów. Na parterze będzie działać mediateka, udostępniająca na nowoczesnych nośnikach informacje o sztuce, kulturze i jej twórcach.

W założeniach Małopolski Ogród Sztuki przy ul. Rajskiej ma być w pierwszym rzędzie ośrodkiem współczesnych form teatralnych i parateatralnych.

"Małopolski Ogród Sztuki będzie przede wszystkim poszerzeniem działalności Teatru im. J. Słowackiego. Sala naszego teatru została zbudowana w 1893 r. i ma swoje ograniczenia; w tej przestrzeni trudno realizować spektakle młodych twórców dla młodych widzów. Małopolski Ogród Sztuki ma taką funkcję sprawować w dziedzinie teatru" - powiedział PAP dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Dyrektor Orzechowski ma jednak szerszą wizję funkcjonowania powstającej placówki - Drugą funkcją jest uprawianie różnych sztuk - wystawiennictwa, koncertów, szeroko pojętej plastyki, projekcji filmowych; jednym słowem tego, co w tej chwili młodzi twórcy bardzo preferują. Żeby stworzyć im taką bazę, potrzebna jest multimedialna sala. W Krakowie w tej chwili nie ma takiej profesjonalnej sali, która by pozwoliła na łączenie tych najróżniejszych sztuk. Po prostu ma być to ogród sztuki, a nie jedynie ogród teatralny - dodał Orzechowski.

Budynek powstaje w miejscu dawnej ujeżdżalni koni, która wraz z przyległościami pełniła rolę dekoratorni Teatru im. J. Słowackiego. Budowa rozpoczęła się w lutym tego roku, jej zakończenie planowane jest na kwiecień 2012 r. Oferta Małopolskiego Ogrodu Sztuki będzie skierowana szczególnie do ludzi młodych. Jak podkreślają autorzy przedsięwzięcia, będzie to instytucja tworzona przez młodych.

- Administracyjnie Ogród Sztuki będzie związany z Teatrem im. Słowackiego, ale ja chciałbym, żeby został powołany pełnomocnik dyrektora, ktoś dużo młodszy, i rada programowa złożona z młodych twórców. Starcy mogą tylko pomóc w powołaniu tego przedsięwzięcia, a ono samo ma być dla młodych, o młodych i przez młodych - powiedział Orzechowski.

Koszt całej inwestycji to 39,3 mln zł. Większość pieniędzy - 31,7 mln zł pochodzi z unijnych środków rozdysponowywanych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą kwotę przekazał budżet województwa małopolskiego.

(-)
PAP
20 listopada 2010

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...