Pracowity wrzesień w szczecińskich teatrach

nowy sezon w Teatrze Polskim,premiery w Teatrze Współczesnym

Inauguracja sezonu we Współczesnym zaplanowana jest na weekend 7-9 września. Nietypowo - na najmniejszej scenie - w Teatrze Małym, ulokowanym na na deptaku Bogusława, spektakle "Małe zbrodnie małżeńskie".

 Przyczyna takiej decyzji jest dość przykra: pod koniec lipca, po oberwaniu chmury nad Szczecinem, duża scena została zalana. Prace remontowe przy naprawie dachu zakończyć się mają do 15 września, a pierwsze przedstawienie - "Mały rodzinny interes" planowane jest na 21 września. 

Teatr zapowiada pięć premier: w październiku swój tekst "Tauryda. Apartado 679" wyreżyseruje Antonina Grzegorzewska (znana w Szczecinie choćby z "Migreny"), w listopadzie "Seks dla opornych" Michele Riml zrealizuje Justyna Celeda, w styczniu Anna Augustynowicz wystawi "Kaligulę" Alberta Camusa (będzie to koprodukcja z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza, w marcu obejrzymy nowy spektakl Klemma - "Życie jest snem" Calderona de la Barcy, a w kwietniu - "Greta Garbo przyjechała" Franka McGuinnessa w reżyserii Anny Augustynowicz.

Teatr Współczesny bierze także udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Teatr Polska, przybliżającej kulturę mieszkańcom niewielkich ośrodków. Program koordynowany jest przez warszawski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczecińska scena prezentować będzie "Utwór o Matce i Ojczyźnie" według Bożeny Keff, w reżyserii Marcina Libera. Najpierw obejrzą ją mieszkańcy Chojnic (29 września), Gryfic (w październiku), Goleniowa (w listopadzie), Nowogardu (w listopadzie) i Świnoujścia (w grudniu). Pokazom "Utworu" towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty teatralne prowadzone przez aktorki grające w przedstawieniu - Irenę Jun i Beatę Zygarlicką.

Katarzyna Strózyk
Kurier Szczecinski
25 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...