Prapremiera "Bez przesady" w NCKu

"Bez przesady" - reż. Mariusz Babicki - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

27 grudnia o godz. 19 w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się prapremiera sztuki Szymona Jachimkaw reżyserii Mariusza Babickiego. Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? - zastanawiają się twórcy.

W opinii wielu Polaków feministki to "sfrustrowane baby z wąsami", a problem dyskryminacji płciowej jest wyłącznie lewacką histerią. Spektakl "Bez przesady" nie polemizuje z tą tezą, lecz pokazuje tylko lustrzane odbicie rzeczywistości - co się stanie, gdy pozamieniamy miejscami kobiety i mężczyzn? Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich?

Jeśli dyskryminacja nie istnieje, a wszyscy jesteśmy traktowani równo, to różnice powinny być niezauważalne. Natomiast jeżeli dyskryminacja istnieje, to w którym momencie się rozpoczyna? Czy całowanie w rękę prowadzi do przemocy domowej? Czy komplement to jasna strona medalu, na którego rewersie znajdują się nierówne zarobki pomiędzy kobietami a mężczyznami?

Spektakl w lekki, komediowy sposób porusza te niełatwe kwestie. Nie daje wytycznych ani odpowiedzi, ale stara się zmusić widza do sformułowania własnej opinii.

***

27 grudnia 2017, godz. 19.00 Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul.Korzenna 33/35)

(-)
Materiał Teatru
21 grudnia 2017

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...