Prapremiera "Imprezy"

"Impreza" - reż. Andrzej Jakubas, Jarosław Staniek - Teatr Powszechny w Łodzi

11 czerwca w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbędzie się prapremiera "Imprezy". To kolejna odsłona "Dziecka w sytuacji" – cyklu edukacyjnego realizowanego przez Teatr od kilku lat z myślą o dzieciach i młodzieży. Sztukę Johna Retallacka, podejmującą temat seksu i wkraczania w dorosłość, reżyserują Jarosław Staniek i Andrzej Jakubas.

- Cykl "Dziecko w sytuacji" wynika z mojej filozofii prowadzenia "teatru blisko ludzi". Wszystkie spektakle mogły zostać zrealizowane, ponieważ urzeczywistniło się nasze marzenie o Małej Scenie. Jej powstanie umożliwiło rozwój działań edukacyjnych. Spektakle w ramach cyklu połączone są z warsztatami prowadzonymi przez aktorów, psychologów, filozofów i artystów plastyków, skłaniają młodych ludzi nie tylko do zastanowienia się, o czym jest spektakl, ale również do tego, w jaki sposób temat sztuki przekłada się na ich doświadczenia – mówi dyrektor Ewa Pilawska.

Pierwsze premiery w ramach cyklu "Dziecko w sytuacji" ("Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki" i "Mój tata chce latać jak ptak") skierowane były do najmłodszych widzów. Kolejne, "Oczy nieba" i "Ony", to propozycje dla młodzieży. Wszystkie podejmują tematy, z którymi nie zawsze młodzi ludzie potrafią sobie poradzić. Depresja jednego z rodziców, rozwód, dorastanie czy samotność stają się punktem wyjścia dla rozmowy o miłości, przyjaźni, poszukiwaniu siebie.

"Impreza", podobnie jak wszystkie pozostałe spektakle w ramach "Dziecka w sytuacji", miały swoje pierwsze premiery w ramach "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

"Impreza", czyli piąty spektakl w ramach cyklu, skierowana jest do młodzieży. Podejmuje temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję? Czy dziś łatwiej nam o tym rozmawiać niż pokoleniu naszych dziadków lub pradziadków? I wreszcie: czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież podchodzi do seksu bardziej otwarcie i beztrosko, traktując go jedynie w kategoriach zabawy?

Po każdej prezentacji "Imprezy"odbywać będą się warsztaty, które poprowadzi Andrzej Jakubas oraz psychologowie i seksuolodzy z Fundacji Spunk, która od ponad 10 lat zajmują się edukacją seksualną dla młodzieży. Przekazują młodym ludziom wiedzę, jak podejmować odpowiedzialne, samodzielne decyzje, jak przewidywać niektóre z konsekwencji swoich działań, jak dbać o swoje zdrowie i jak nie dać się zmanipulować grupie rówieśniczej. Jak sami podkreślają, "seksualność to ważna strona ludzkiego życia i należy o nią dbać mądrze i odpowiedzialnie".

Na prapremierowe prezentacje "Imprezy" – zgodnie z ideą projektu "Dziecko w sytuacji" – Teatr Powszechny zaprasza za symboliczną złotówkę młodzież, która ze względu na trudną sytuację życiową nie może uczestniczyć w kulturze i spktaklach teatralnych. Prapremierze "Imprezy" nie towarzyszy również próba medialna.

Justyna Tomczak
Materiał Teatru
11 czerwca 2016

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...