Prapremiera monodramu

"Dzisiaj ani Hamleta..." - reż. Marek Mokrowiecki - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego Płock

Monodram na podstawie sztuki "Dzisiaj ani Hamleta..." autorstwa Rainera Lewandowskiego w tłumaczeniu i wykonaniu Zbigniewa Cieślara, w reżyserii Marka Mokrowieckiego otworzy 5 września nowy sezon w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Będzie to prapremiera polska sztuki napisanej przez Lewandowskiego w 2000 r. Jej bohaterem jest teatralny kurtyniarz, który rozpoczyna rozmowę z publicznością po odwołaniu spektaklu, jak się okazuje kiedyś aktor, odtwórca roli Hamleta. To tragikomedia odwołująca się m.in. do pytań o to, czym jest teatr, kim jest aktor.

Sztuka "Dzisiaj ani Hamleta..." (w oryginale "Heute weder Hamlet") doczekała się dotychczas przeszło stu inscenizacji w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Czechach - poinformował PAP Mokrowiecki, dyrektor płockiego teatru.

Inscenizacja sztuki na tamtejszej małej scenie odbędzie się w jubileusz 40-lecia debiutu scenicznego Zbigniewa Cieślara, który przetłumaczył oryginalny tekst.

Przyznał, że wstępnie na listopad zaplanowano wystawienie monodramu "Dzisiaj ani Hamleta..." w wykonaniu Cieślara także w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

- To monodram napisany starym sznytem. Odwołano przedstawienie Hamleta i na scenie pojawia się kurtyniarz. Rozmawiając z publicznością przekonuje, jak niesłychanie ważną funkcję w teatrze pełni kurtyna. Dowiadujemy się, że ów kurtyniarz był kiedyś aktorem, i to aktorem, który grał Hamleta. Taki typ nieszczęśnika życiowego, pechowca, jednocześnie aktora starej proweniencji - powiedział Morkowiecki.

Przypomniał, że Rainer Lewandowski to niemiecki dramatopisarz, eseista, od 1989 r. dyrektor Teatru Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmana w Bambergu.

Lewandowski studiował literaturoznawstwo, germanistykę, filozofię, pedagogikę, psychologię i socjologię na Uniwersytecie w Hanowerze. Pisał książki dla dzieci, a w 1975 r. nawiązał współpracę z radiem, telewizją i teatrem jako autor słuchowisk i widowisk. Od 1979 r. był związany z teatrem w Hanowerze, gdzie pracował najpierw jako asystent reżysera, a od 1981 r. jako kierownik literacki i reżyser.

Jak podkreślił Mokrowiecki, Lewandowski otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Friedricha Baura Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Zbigniew Cieślar jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 1974 r. w "Rewizorze" Nikołaja Gogola w reżyserii Alojzego Nowaka. W 1989 r. wyemigrował wraz z żoną do Niemiec. Pracował tam m.in. jako speaker w rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa oraz streetworker. Do zawodu aktora wrócił w 2003 r., gdy zadebiutował ponownie w teatrze w Regensburgu rolą oficera w "Skrzypku na dachu".

Autorem scenografii do płockiej prapremierowej inscenizacji "Dzisiaj ani Hamleta..." jest Marian Fiszer, a autorem opracowania muzycznego Krzysztof Wierzbicki.

(-)
(PAP)
30 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...