Prapremiera na 7. AAFF

7. Festival All About Freedom

20 października o godz. 19 w Instytucie Sztuki Wyspa, w ramach All About Freedom Festival, odbędzie się premiera spektaklu "Wolna Trybuna" w reż. Pawła Wodzińskiego.

"Wolna Trybuna" Christiana Skrzyposzka (1943-1999) osiągnęła miano powieści kultowej. Piętnaście lat czekała na publikację w Polsce. Najpierw ukazała się w przekładach niemieckim i holenderskim, potem w niewielkim nakładzie po polsku w wydawnictwie Pogląd w Berlinie. Pierwsze wydanie w Polsce miało miejsce w 1999 roku, tuż po śmierci autora.

Dzieło życia Skrzyposzka jest zbiorem indywidualnych wypowiedzi skierowanych do tytułowej Trybuny, forum powołanego do uczczenia 50-lecia PRL, składających się na przejmujący portret społeczeństwa w stanie apatii. Groteskowością wizji przywodzi na myśl George'a Orwella, a demaskacją fałszu - Witolda Gombrowicza.

Z tekstem zmierzy się Paweł Wodziński (ur. 1967), reżyser teatralny i scenograf. Reżyserował i tworzył scenografie do wielu przedstawień teatralnych, a także operowych. Pracował na czołowych polskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze teksty teoretyczne i felietony. Tłumaczy sztuki teatralne.

- Książkę Christiana Skrzyposzka przeczytałem wiele lat temu i od tego czasu pozostaję pod wielkim wrażeniem tej niezwykłej prozy. Jest to dzieło absolutnie wyjątkowe, jedyny w swoim rodzaju formalny eksperyment, książka składająca się z błyskotliwych monologów, której bohaterem jest polska zbiorowość, a w zasadzie język, którym się na co dzień posługuje - mówi Paweł Wodziński. - Dopiero dziś, gdy doświadczyliśmy rozmaitych kryzysów, lęków, napięć i wynikających z nich rozczarowań, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć jej sens. Dlatego też sięgam po "Wolną Trybunę", będąc pewien, że jest to powieść całkowicie współczesna.

Bezpłatne wejściówki do odebrania przed seansami filmowymi od 18.10 w biurze festiwalowym w Multikino Polska w Gdańsku. Liczba miejsc ograniczona!

"Wolna Trybuna"

Prapremiera | teatralna produkcja festiwalowa

Debata

Paweł Wodziński | Reżyser teatralny i scenograf

Beata Stasińska | Prezes wydawnictwo W.A.B., którego nakładem w 1999 roku ukazała się "Wolna Trybuna"

Prowadzący | Maciej Nowak, teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

(-)
Materiał Teatru
16 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...