Prapremiera o przemocy

"Wściekły" - aut. Michele Riml - reż. Ewa Pilawska - Teatr Powszechny w Łodzi

Od czerwca w Teatrze Powszechnym w Łodzi oglądać będzie można „Wściekłego" – sztukę Michele Riml, którą w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji" społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.

Polska prapremiera odbędzie się 7 czerwca o 10:00 na Małej Scenie. Ponadto 6 czerwca o 11:30 spektakl zaprezentowany zostanie w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących" – będzie to jubileuszowy, 70. spektakl w ramach projektu.

„Wściekły" to spektakl o przemocy. O tym, że jest zakorzeniona w codziennych, z pozoru niewinnych gestach, a stopniowo staje się coraz bardziej niebezpieczna, ponieważ na to przyzwalamy. Przy czym przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Przemocą jest udawanie, że nie widzimy czyjejś krzywdy. Przemoc pomówienia, plotki, oczernianie i pomawianie. Przemocowy i poniżający może być język, którym się posługujemy. Słowna napaść może być równie okrutna jak fizyczny cios. Właściwie przemoc zaczyna się od tego, w jaki sposób myślimy o innych ludziach – mówi Ewa Pilawska.

Niestety, przemoc bywa powszechnym mechanizmem zachowań w domu, fundamentem relacji między ludźmi, modelem funkcjonowania społeczeństwa... Ponieważ jej nie zatrzymujemy, staje się coraz bardziej destrukcyjna i trudna do zatrzymania, przybiera formy skrajne, co obserwujemy we współczesnym świecie. Moim zdaniem „Wściekły" stawia pytania o to, dlaczego nie potrafimy zatrzymać mechanizmu przemocy? Dlaczego przyzwalamy na nią i dlaczego pozwalamy jej się umacniać? Kogo żywi konflikt? I czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić? Czy i na ile jesteśmy w stanie wyeliminować korzenie przemocy? – pyta Ewa Pilawska.

Na pierwsze w Polsce prezentacje „Wściekłego" Teatr zaprosi 6 czerwca o 11:30 (pokaz w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących") oraz 7, 8 i 9 czerwca o 10:00, a także w lipcu. Wszystkim porannym przedstawieniom – jak zawsze w cyklu „Dziecko w sytuacji" – będą towarzyszyć autorskie warsztaty, które Andrzej Jakubas współprowadzi z zaproszonymi specjalistami z różnych dziedzin. Poświęcone będą m.in. mechanizmom przemocy w relacjach między ludźmi.

„Wściekły" to już 12. spektakl w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji" - realizowanego od lat autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, na który składają się spektakle i warsztaty (adresowane przede wszystkim do młodzieży). Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej i transpłciowości. Bardzo często okazuje się, że wielu młodych ludzi dopiero w Teatrze otrzymuje szansę „bycia wysłuchanym" i szansę na rozmowę. Projekt opiera się na dialogu, a nie dawaniu gotowych rozwiązań na życie. W trakcie warsztatów prowadzący i uczestnicy są partnerami, słuchają swoich opinii, uczą się od siebie nawzajem i inspirują do refleksji. Projekt realizowany jest zarówno na żywo w Teatrze, jak i online, dzięki czemu jego odbiorcami są widzowie z całej Polski. Do tej pory w cyklu zostały zrealizowane między innymi sztuki: „Odwaga" Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej, „#Otagowani" Dave'a Deveau, „Ony" Marty Guśniowskiej", „Siedemnaście" Matthew Whitteta, „Janek, król przeprowadzek" Davida S. Craiga (najczęściej są to polskie prapremiery tekstów autorów anglojęzycznych - brytyjskich, kanadyjskich i australijskich).

Sponsorami prapremiery spektaklu „Wściekły" są AMCOR (Sponsor strategiczny cyklu „Dziecko w sytuacji", który od początku wspiera Teatr w realizacji projektu), Hexeline oraz Opus Film.

Miłosz Słota
Materiał Teatru Powszechnego w Łodzi
6 czerwca 2022
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...