Prapremiera sztuki Jeleny Grieminy

"Dwóch w twoim domu" - reż. Rudolf Zioło - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W najbliższą niedzielę o godz. 19 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się prapremiera "Dwóch w twoim domu" Jeleny Grieminy z moskiewskiego Teatru.doc, w reżyserii Rudolfa Zioło. Punktem wyjścia sztuki stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego.

Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach Festiwalu Literacki Sopot.

Punktem wyjścia "Dwóch w twoim domu" stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010). Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc.

Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako "komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

Jelena Griemina (ur. 1956) - dramatopisarka, scenarzystka. Założycielka, dyrektorka i ideolożka moskiewskiego Teatru.doc. W 2005 roku napisała dokumentalną sztukę WRZESIEŃ.DOC o ataku terrorystycznym w Biesłanie. W 2010 roku zwróciła uwagę całego kraju jak również mediów zagranicznych na śmierć Siergieja Magnickiego w moskiewskim więzieniu poprzez dokumentalną sztukę GODZINA OSIEMNAŚCIE opartą na materiałach sądowych i rozmowach ze świadkami. W ubiegłym roku doprowadziła do powstania dokumentalnego spektaklu z udziałem moskiewskich gastarbeiterów, pracujących na moskiewskich budowach muzykach z tadżyckich filharmonii. Aktualnie pracuje nad spektaklem dotykającym kwestii młodych faszystów rosyjskich (sztuka dokumentalna oparta na policyjnych podsłuchach). Ta działalność sprowadza na Teatr.doc nieustanne ataki medialne, polityczne, inspekcje różnych służb mundurowych. Założony w 2002 roku Teatr.doc opiera się na metodzie pracy nazywanej "verbatim" przejętej od angielskiego Royal Court Theatre. Verbatim oznacza dosłowny zapis rzeczywistości. Zgodnie z tą metodą praca nad spektaklem opiera się na reporterskim wywiadzie w terenie, dokumentacji rozmów, które stanowią podstawę do prób scenicznych. Teatr.doc jest niezależny, niekomercyjny i niepoprawny politycznie. Porusza aktualne problemy, jego rdzeniem jest tekst, a punktem wyjścia są realni ludzie, a nie bohaterowi literaccy. To daje możliwość dojścia do głosu tym, którzy dotąd go nie mieli. Metoda pracy Teatru.doc pozwala poruszać trudne tematy społeczne, widziane oczami ludzi, których bezpośrednio dotyczą.

Rudolf Zioło (ur. 1952) - reżyser. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w leningradzkim Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii. Reżyserował dla Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Od 2003 roku związany z zespołem artystycznym Teatru Wybrzeże, od 2005 z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. Autor wielu nagradzanych spektakli, m.in. PSIEGO SERCA Bułhakowa (1983), REPUBLIKI MARZEŃ Schulza (1987), SNU NOCY LETNIEJ (1992) oraz BURZY Shakespeare'a (1997). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in. ORKIESTRĘ TITANIC Bojczewa (2007), NASZYCH NAJDROŻSZYCH Osmenta (2010) oraz GENIALNĄ EPOKĘ. SZKICE Z BRUNONA SCHULZA (2012).

Katarzyna Stochalska (ur. 1978) - scenograf, kostiumograf, architekt wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Scenografii, 2003 i Architektury Wnętrz, 2002). Współpracuje z Kubą Kowalskim, Emilią Sadowską i Markiem Pasiecznym. W Teatrze Wybrzeże zrealizowała scenografię do czterech spektakli w reżyserii Kuby Kowalskiego - ZWODNICY Thomasa Middletona i Williama Rowleya (2009), EVY PERON Copi'ego (2010), CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej (2012) oraz ŻYCIE JEST SNEM Calderona de la Barca (2013).

(-)
Materiał Teatru
19 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia